5 lipca 2016
Wygraj Golden Ale – nowe Książęce z brytyjską duszą!
Poznaj brytyjskie zwyczaje w pubie i wygraj Książęce Golden Ale – nowy wariant w rodzinie Książęcego!
5 lipca 2016
Poznaj brytyjskie zwyczaje w pubie i wygraj Książęce Golden Ale – nowy wariant w rodzinie Książęcego!
Jakie zwyczaje rządzą w londyńskich pubach? Czy damie wypada zamówić pintę? Skąd wzięło się słowo kac? Przybliżamy Wam piwne zwyczaje Albionu przy okazji premiery nowego piwa z brytyjskim duchem – Książęce Golden Ale! Poza ciekawym tekstem mamy dla Was konkurs: do wygrania nowe Książęce Golden Ale, a do zdobycia specjalne odznaki i 50 punktów na Beerlovers.pl!
Pub to miejsce będące centrum życia dla lokalnych społeczności. Budują więzi międzyludzkie w takim samym stopniu, jak sympatyzowanie drużynom Premier League czy bezgraniczna miłość do królowej. A jaka panuje w nich etykieta? Zważywszy, że pubów jest w samym Londynie ponad 7000, warto znać podstawowe reguły w nich panujące. Ot choćby taką, że istnieje zwyczaj kupowania i przynoszenia z baru do stolika całych kolejek piwa dla znajomych. Oczywiście z nadzieją na rewanż zgromadzonych przy stole beerloversów. Istnieje też przekonanie, że prawdziwa dama nie powinna zamawiać piwa w rozmiarze pinty, bo rzekomo tego typu wielkość piwa (nieco ponad 473 militry) kobiecie nie przystoi. To chyba przesada, nie sądzicie?
Kac, w rozumieniu angielskim, pochodzi podobno właśnie z Londynu! W dawnych czasach, gdy większość pubów pełniła także funkcję hoteli, służba i co biedniejsi podróżni biesiadowali i nocowali w stajniach, w których poszczególne boksy były oddzielone linami. Kto więc nadużył alkoholu, ten zawisał na linowej poręczy. Stąd właśnie wzięło się angielskie słowo „hangover”, czyli kac.
Brytyjskim Ale’m (czytamy: ejlem) Anglia stoi. To pewne jak fakt, że przez Londyn płynie Tamiza! Gatunków znajdziemy tu niezliczoną ilość, ale warto pochylić się nad tym, który jest esencją brytyjskości – gatunkiem British Golden Ale. Zacznijmy od smaku – ten jest goryczkowy z typowym dla angielskich piw charakterem żywicznym i kwiatowym. Wyczuwalne są w nim mocne nuty słodowe. Zawarte w Golden ALE nuty suszonych owoców z kolei doskonale współgrać będą ze specjałami brytyjskiej kuchni, jak np.: aromatycznymi mięsami (np. baraniną), tłustymi rybami czy – tak popularną na Wyspach – kuchnią indyjską. Jeśli lubicie klimat wyspiarskich pubów i piw, to nowe Książęce Golden Ale jest właśnie dla Was! Po nowe Książęce nie trzeba lecieć na Wyspy – wystarczy wybrać się do pobliskiego sklepu lub… wziąć udział w naszym konkursie, o którym piszemy niżej! :)
Mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania są: Książęce Golden Ale wraz ze stylową szklanką, a do zdobycia – 7 odznak i 50 punktów do wykorzystania na Beerlovers.pl! Co trzeba zrobić, by zgarnąć nagrody? Zapoznaj się z etapami konkursu i zdecyduj, które nagrody chciałbyś zgarnąć!
Wejdź do gry! Zaloguj się lub (jeśli jeszcze nie masz założonego konta na Beerlovers.pl) zarejestruj się, by walczyć o nagrody!
Jak to działa? Za różne aktywności na Beerlovers.pl zdobywasz piwne odznaki. Kiedy już skompletujesz 7 odznak, dostaniesz od ręki +50 punktów do wykorzystania w naszym sklepie i odblokujesz dostęp do pytania konkursowego!
Zobacz, co zrobić, aby odblokować odznaki:
1. Five o’clock – aby zdobyć odznakę, przeczytaj artykułu o Książęcym Golden ALE (musisz spędzić na tej stronie 2 minuty).
2. Polak na Wyspach – udostępnij ten artykuł na Facebooku poprzez guzik „Podziel się”, a odznaka „Polak na wyspach” będzie Twoja!
3. Licencja na smakowanie – kliknij w lupkę w górnej części strony, wpisz Książęce Golden Ale w wyszukiwarce, przejdź do karty piwa i daj “lajka” temu wariantowi. Jeden “like” dzieli Cię od zgarnięcia tej odznaki!
4. Kolekcjoner smaku – kliknij w lupkę w górnej części strony, wpisz Książęce Golden Ale w wyszukiwarce, przejdź do karty piwa i dodaj piwo do ulubionych – wtedy momentalnie odznaka “Kolekcjoner smaku” zasili Twoje konto!
5. Dla Laika – kliknij w lupkę w górnej części strony, wpisz British Golden Ale w wyszukiwarce na stronie, przejdź do karty stylu i dodaj styl do ulubionych – wtedy odblokujesz tę odznakę!
6. Złoto dla zuchwałych – wystarczy, że dodasz dwa komentarze pod artykułem, który właśnie czytasz, by zdobyć tę odznakę!
7. Ale podchody – i coś dla zabieganych. Przemierz myszką dystans odpowiadający 20 jardom i odznaka jest Twoja! :) Aby zdobyć tę odznakę musisz skorzystać z komputera z myszką. Wykonanie zadania na telefonie nie jest możliwe.
Masz już komplet odznak? Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie! Niczym Tower Bridge otwiera się przed Tobą szansa, by wygrać kolekcjonerski zestaw Książęce Golden Ale i stylowy kufel dżentelmena! Wystarczy, że odpowiesz na pytanie konkursowe poniżej. Do dzieła!
1. Jan Andrukiewicz
Dżentelmenem beerloverem: najpierw piwo otwieramy i podajemy kobiecie oraz nie krzywimy się (publicznie;), że chce piwo z sokiem. Jeżeli jesteśmy w angielskim pubie, a chcemy by nasza koleżanka uchodziła za damę, nie zamawiamy jej piwa w rozmiarze pinty;) Raczej nie pijemy sami, tylko na spotkaniach z przyjaciółmi, bo wiadomo, co lubimy i podziwiamy, najlepsze z kumplami piwoszami;) Jednakże nie wylewamy piwa za kołnierz, a nieistotne problemy to dla nas małe piwo;) Poza tym dżem tell man;)
2. Tomasz Horbatowicz
Bycie dżentelmenem w dzisiejszych czasach nie jest łatwe, aczkolwiek trudne też nie jest, należy pamiętać że dzisiejszy dżentelmen nigdy nie pije piwa z puszki ani z butelki, zawsze ze szklanki, niczym nowoczesny James Bond, a piana zawsze musi być na dwa palce, zawsze ma pokal zwrócony do siebie logiem by móc również rozkoszować się nie tylko smakiem złocistego trunku ale również nazwą pitego browaru, by połechtać także zmysły i szare komórki. Wtenczas jest w pełni zadowolony i po wypiciu płynnego złota, wstaje, płaci, zapina marynarkę, zakłada kapelusz, zabiera parasol ze stojaka przy drzwiach i mówiąc zwyczajnie do widzenia, wychodzi. Bezcenne, na zawsze pozostaje w pamięci dam siedzących przy stolikach i co najważniejsze barmana, który tylko czeka kiedy znów się pojawi, w przez obsługiwanym przez niego przybytku dobroci.
3. Małgorzata Jania
Prawdziwy dżentelmen w dzisiejszych czasach to delikatny, puszysty i aksamitny jegomość…, niczym puszysta piana koronująca piwo.
To pociągający, szarmancki, słodko- kwiatowy zapach unoszący się nad osobnikiem, niczym olejki eteryczne uwalniające się z chmieli i słodów w piwie…
To gustowny, barwny melonik, krawat, elegancka koszula… złociste zapinki…niczym złocista barwa w piwie.
To niezapomniany aromat.. feromony …chemia.. coś unoszącego się w powietrzu, dochodzącego do naszych nozdrzy i zmysłów, jak aromat poszczególnych składników w piwie.
To słodycz i lepkość pocałunków.. jak niezapomniany smak piwa.
To harmonia… zbilansowanie, gust.. niczym harmonia smaków w piwie.
I w końcu to przeszywające spojrzenie i klarowność jak przejrzystość piwa.
I co najważniejsze ten szept wypływający z ust .. jak bąbelki uchodzące z piwa, łaskoczące nasze podniebienie.
To wszystko składa się na dżentelmena i uderza do głowy tak szybko jak nasz najukochańszy złocisty trunek – piwo.
4. Jakub Kustra
Dżentelman to człowiek zaradny i staranny. To, ktoś kto każdego dnia zastanawia się na ile jeszcze sposobów może docenić wyjątkowość płci przeciwnej. To, ktoś niezawodny i godny. To ktoś mający swe rytuały, kształtujące jego klasę. Dżentelman to w dzisiejszych czasach, pewien stan ducha, etos rycerski, która przekazuję działaniem i zachowaniem, a nie tylko ubierając się w ładny garnitur, trzymając w ręku cygaro i popijając whiskey. Dżentelmena koncentrycznie określa także świadomość jak smakuję prawdziwie dobre piwo, a sformułowania takie jak RIS, czy Barley Wine, powinny, mieć dla niego euforyczny wydźwięk.
5. Grzegorz Łakomy
Gdyby sięgnąć do zamierzchłych czasów, można dojść do wniosku, że cechy prawdziwego dżentelmena wywodzą się z tradycji rycerskich. Prawość, wierność, honor, niesienie pomocy potrzebującym – to cechy dawnych rycerzy, które charakteryzują również obecnych, jak i niegdysiejszych dżentelmenów. Do tego można dodać dobre maniery i dbałość o nienaganny wygląd.
Współcześnie zniknął zwyczaj pojedynkowania się o honor (własny, damy serca, czy też kogoś słabego i bezbronnego), lecz codzienne, prozaiczne życie dostarcza wielu okazji, by rozpoznać prawdziwego dżentelmena.
Obecnie dżentelmena cechują m. in. punktualność, dotrzymywanie słowa, odpowiedzialność za swoje czyny, okazywanie szacunku innym.
Współczesnego dżentelmena zobaczymy np. na zatłoczonej drodze, gdy pomaga włączyć się do ruchu innemu kierowcy.
Współczesny dżentelmen nie spóźnia się do pracy, ani na umówione spotkania. Nie trolluje na forach internetowych korzystając z pozornej anonimowości.
I zawsze, ale to zawsze zachowuje kamienną twarz, i nie pozwala sobie na żaden komentarz, gdy słyszy w pubie, że ktoś zamawia piwo z sokiem.
6. Justyna Perkowska
B – ardzo ważne, by facet umiał zachować się w każdej sytuacji,
E – manując dobrymi manierami w czasach gorszącej się cywilizacji!
E – leganckie ubrania gdy na randkę swą wybrankę nieśmiało zaprosi,
R – óże w bukiecie „bez okazji” mężczyzna zawsze tej jedynej przynosi!
L – ubiane przez nas są też komplementy gdy wystroi się niewiasta,
O – płata za kolację, wtedy punktacja dżentelmena wzrasta!
V – alue w górę idzie, gdy w drzwiach ON puści swoją damę,
E – nergicznie powie „witaj” i w tancu trzymać będzie ramę!
R – ozczulonym głosem powie przepraszam gdy coś nabroi,
S – zczęśliwą swojej kobiecie być po prostu pozwoli! :)
7. ZŁOTE PIWO
Dżentelmen To Sztuka uprzejmości. Zasady i formy dobrego wychowania. Dżentelmen pijąc swoje ulubione piwo Nigdy przy nim NIE siorpie, mlaszcze czy o zgrozo oblizuję piane z wąsów! Dżentelmen stara się zrozumieć drugą osobę, a gdy go poprosimy o piwną radę (jakie piwko jest najlepsze) kulturalnie nam wszystko powie! Dżentelmen nigdy przy pięknej kobiecie nie zaczyna sam pić piwa! A czeka, aż ona pierwsza zaczerpnie piwnego łyka i powie po dżentelmeńsku życzę lejdi smacznego! :)
8. Łukasz Sowa
Być dżentelmenem to nie tylko podejście do kobiet, tj. bezwzględny szacunek wobec płci pięknej. W tych czasach bycie dżentelmenem oznacza posiadanie własnego, charakterystycznego, niepodrabialnego stylu. Stylu bycia. Stylu ubioru. Stylu pokazywania się w towarzystwie, w pubie czy w barze lub restauracji. O byciu dżentelmenem świadczy również gust. I nie chodzi o ubiór czy kobiety ale o gust piwny. Prawdziwy dżentelmen spożywa tylko najszlachetniejsze trunki alkoholowe. Wierzę że Golden Ale takim trunkiem jest.
9. Piotrek Surname
Myślę, że ciężko określić to na jeden konkretny sposób. Dżentelmenem można być stosując się do ogólnie przyjętych zasad kultury osobistej, jak ustępowanie miejsca starszym, czy przepuszczanie kobiet w przejściu. Może to także być zabranie swojej znajomej butelki piwa, które może okazać się tym „o jedno za wiele” i uchronić ją przed popełnieniem głupstwa pod wpływem alkoholu. Może to też być pisanie z dużej litery bezpośrednich zwrotów do adresata, co w erze facebooka jest mocno zapomniane. Myślę, że postawienie drinka kobiecie, którą widzimy w klubie, na imprezie, tylko i wyłącznie dlatego, że na przykład podoba nam się jej uśmiech, bez oczekiwania na odwzajemnienie zainteresowania, bo przecież zainwestowaliśmy w Jej drinka. Nawet na ulicy możemy spotkać się z tysiącami przykładów prawdziwego dżentelmena. Wystarczy uważnie patrzeć.
10. Marta Wilczyńska
Co znaczy być dżentelmenem w dzisiejszych czasach?
Ano nie gonić niewiast po lasach,
Nie być złośliwcem, ladaco, draniem,
To się nie przyda, to nie przystaje! ;)
Być dżentelmenem to teraz stan duszy,
By w sobie rozkochać damę po uszy,
By o nią dbać, szanować i wielbić,
Zawsze ją nosić w serca swego głębi.
Pomocną dłoń podać gdy tylko potrzeba,
A nawet zdobyć jakąś gwiazdkę z nieba,
Drzwi czasem przytrzymać, przepuścić przed sobą,
Być męskim, mocnym, kochac całym sobą.
A gdy pani serca jest Beerloverką-
cóż, sprawa prosta, lej jej piwerko! ;)
Na podane w zgłoszeniu adresy e-mail przesyłamy do Was dalsze informacje dotyczące odbioru nagród.
Zwycięzcom gratulujemy wygranej a wszystkim dziękujemy za udział w zabawie! :)