22 listopada 2013
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chmielu, ale boicie się zapytać
Chcielibyście wiedzieć więcej o chmielu, ale boicie się zapytać? Poznajcie
22 listopada 2013
Chcielibyście wiedzieć więcej o chmielu, ale boicie się zapytać? Poznajcie
Chcielibyście wiedzieć więcej o chmielu, ale boicie się zapytać? Poznajcie interesujące fakty na temat tej niepozornej byliny.
Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych składników piwa. Niewykluczone, że zdarzyło się Wam, przemierzając Lubelszczyznę, widzieć charakterystyczne tyczki w polu. To były właśnie uprawy chmielu. Roślina ta z natury się płoży, dlatego uprawiana jest z taką właśnie podporą. Ciekawostką jest fakt, że na plantacjach długość łodygi chmielu może dojść nawet do 12 metrów! Do celów warzelniczych wykorzystujemy jedynie rośliny żeńskie. Wykształcają one charakterystyczne owocostany – tzw. szyszki. To właśnie one stosowane są do produkcji piwa.
Niektórym konsumentom piwnego trunku wydaje się, że złocisty napój warzy się wyłącznie na chmielu. Nic bardziej mylnego! Chmiel jest jedynie przyprawą do piwa. To właśnie on nadaje piwu wyjątkowy aromat oraz charakterystyczną goryczkę. Pamiętajmy natomiast, że podstawowym składnikiem piwa jest przygotowywany na różne sposoby słód – na przykład jęczmienny lub pszeniczny.
Młode pędy chmielu wykorzystuje się w kuchni. Podobno, jeśli je ugotować, przypominają w smaku szparagi. Również przemysł kosmetyczny szeroko wykorzystuje właściwości chmielu, np. przy produkcji szamponów. A właściwości lecznicze? Medycyna ludowa stosuje chmiel od niepamiętnych czasów. Stosuje się go przede wszystkim jako środek kojący nerwy, moczopędny i wspomagający apetyt.
Zdecydowanie tak! Chmiel jest gorzki i to właśnie on odpowiada za goryczkę w piwie. A konkretnie za smak ten odpowiadają tzw. alfa-kwasy, czyli związki organiczne, zawarte w chmielowej żywicy. Alfa-kwasy mają właściwości bakteriobójcze i konserwujące. Dlatego też w dawnych czasach silniej przyprawione chmielem piwa nadawały się do dłuższego przechowywania. Tak właśnie powstała angielska eksportowa, specjalna odmiana piwa dla brytyjskich żołnierzy w Indiach – India Pale Ale (IPA).
Uprawia się go w odmianie goryczkowej oraz aromatycznej. Właściwe proporcje obydwu typów chmielu odpowiadają za unikalny smak złotego trunku. W Polsce historia uprawy chmielu zwyczajnego sięga czasów wczesnego średniowiecza. Obecnie głównym rejonem jego uprawy jest Lubelszczyzna. Warto wiedzieć, że Polska jest piątym na świecie i trzecim w Europie producentem chmielu. Przed nami w rankingu są jedynie Niemcy, Amerykanie, Czesi i Chińczycy!