Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

8 czerwca 2017

Woda chmielona

Bezalkoholowy rarytas dla smakoszy piwnej goryczki

0

Podobno najwięcej hopheadów, czyli fanów chmielowej goryczki w piwie, mieszka w Belgii. To właśnie tam spotkać można amatorów spożywania pędów chmielu, nierzadko popijanych chmielowym ginem. Tak czy inaczej, roślina ta ma swoich fanów również w Polsce. I to właśnie tu coraz częściej można skosztować chmielonej wody – bezalkoholowego napoju, który pachnie i smakuje podobnie do piwa.

Oczywiście woda chmielona nie jest nowym pomysłem, bo inspirowana jest czymś, co od lat spotkać można na japońskim rynku. Trzeba jednak przyznać, że to właśnie u nas napój robi coraz większą furorę. Wszystko za sprawą niepowtarzalnego smaku i aromatu, który z pewnością przypadnie do gustu wielu Beerloversom. Ponadto wodę taką można spożywać bez umiaru i zahamowań – nie zawiera bowiem alkoholu, za to doskonale orzeźwia i rozkoszuje wytrawne kubki smakowe. Ale zacznijmy od początku.

CO TO JEST CHMIEL?

Chmiel to roślina pnąca z rodziny konopiowatych. W zamierzchłych czasach jego dzikie pędy rosły prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i południowej Europie. Dla piwowarów najcenniejszym elementem rośliny są jej żeńskie kwiatostany, ze względu na kształt zwane szyszkami. To one odpowiadają za smak i aromat tak dobrze znany wszystkim fanom piwa. Chmiel w gruncie rzeczy jest więc aromatyczną przyprawą, charakteryzującą się żywiczną, sosnową wonią.

źródło: http://craftbeeracademy.com

DLACZEGO CHMIELONA WODA?

Woda chmielona to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają smak piwa, ale z różnych względów nie mogą go pić, bo np. prowadzą auto. To również świetna alternatywa dla bezalkoholowych piw, pełnych przeróżnych dodatków, za którymi nie każdy przepada. W chmielonej wodzie, poza dwoma podstawowymi składnikami, czyli chmielem i wodą, nie znajdziemy nic. No chyba, że mówimy o chmielowej lemoniadzie, w której skład wchodzą przeróżne komponenty. Zasada jest jednak prosta – ma być naturalnie, zdrowo i oczywiście z mniej lub bardziej subtelną goryczką.

WODA CHMIELONA OD BROWARU NEPOMUCEN

Pierwsza polska woda z dodatkiem chmielu wyszła spod rąk właścicieli browaru Nepomucen. Chmielona na zimno amerykańskimi odmianami chmielu, dojrzewa przez trzy tygodnie, po czym trafia w ręce smakoszy. W ten właśnie sposób powstała „Nachmielona Hoptimum”. Ilość zawartego w niej chmielu odpowiadała amerykańskiemu India Pale Ale. W planach jest już wypuszczenie mocniejszej wersji, w której znajdzie się jeszcze więcej żywicznych aromatów, specjalnie z myślą o najbardziej wyrafinowanych hopheadach.

źródło: facebook.com

HOPINIADY OD BROWARU JANA

Bardziej fantazyjną wersją wody z chmielem jest „Hopiniada”, czyli smakowa woda chmielowa, przypominająca nachmieloną lemoniadę. W wersji najbardziej klasycznej tego napoju mamy więc gazowaną wodę, sok z cytryny, miętę, chmiel i brązowy cukier. Jest to fantastycznie orzeźwiająca alternatywa dla napojów typu Sprite. Macie ochotę na jeszcze większe smakowe szaleństwo? Pod koniec kwietnia Browar Jana wypuścił bardziej wytrawną wersję swojej lemoniady. W świeżo stworzonym wariancie można wyczuć smak gruszki, ogórka, aromatycznej bazylii, natki pietruszki i wybornego chmielu.

źródło: facebook.com

NUTA CHMIELU Z BROWARU JAN OLBRACHT RZEMIEŚLNICZY

Polską wersję chmielonej wody stworzył również Browar Jan Olbracht Rzemieślniczy. W tym przypadku mamy do wyboru zarówno klasyczną wersję napoju (gazowana woda + chmiel), jak i wersję z dodatkiem cukru i świeżego ogórka bądź bergamotki.

źródło: facebook.com

Prawdopodobnie to Słowianie jako pierwsi zaczęli na dużą skalę dodawać chmielu do piwa. Dziś bez tego dodatku trudno wyobrazić sobie smak złotego trunku (choć to nie znaczy, że niechmielone piwa nie istnieją!). U Długosza znaleźć można zapis, który wskazuje na istotę chmielonego piwa w kraju nad Wisłą: winko tu rzadko używane. Ma jednak naród polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany. Ale nie ma nadeń lepszego dla pokrzepienia ciała”.

INNE BROWARY

Obecnie polskie wody chmielone tworzone są przez trzy browary, ale niewykluczone, że rynek będzie się rozwijał. Tym bardziej, że, jak zdradził nam jeden z rzemieślniczych piwowarów, tematem interesuje się teraz prawie każdy producent piwa, a sam napój może stać się hitem na miarę Ice Tea czy wszelkich orzeźwiających toników. Wierzymy w to bez dwóch zdań!

A czy Wy macie ochotę skosztować chmielonej wody?