Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

7 marca 2014

Spór o piwo!

Nikt nie lubi się kłócić, bo konflikty to przecież sprawa

0

Nikt nie lubi się kłócić, bo konflikty to przecież sprawa wyniszczająca. Wyobraźcie sobie, że konflikt o Budweisera trwa od 1907 roku…i jeszcze nie mają dosyć!

„Bitwa o Bud“ (lub inaczej „wojna stuletnia“) toczy się między czeskim browarem Budějovický Budvar i amerykańskim Anheuser-Busch. Prawa do korzystania z tej piwnej marki liczy się już w setkach postępowań sądowych i administracyjnych, a dziewczyna Budweisera wygląda tak niewinnie…

 

dziewczyna Budweisera
Czeskie Budziejowice (dawniej Budweis) w XVIII wieku zyskały Budziejowicki Browar Mieszczański, stworzyła go lokalna społeczność niemiecka. Od 1872 roku Budějovické pivo z tego browaru było eksportowane do Stanów Zjednoczonych. W 1882 roku Browar zarejestrował własne marki, np. Budweiser Export-Lager-Bier, który kilka lat później otrzymał także przymiotnik Original. Po II Wojnie Światowe browar jako mienie „poniemieckie“ znacjonalizowano i przemianowano na Browar Samon. Wcześniejsze marki zastąpiono nowymi: Samsonem i Crystalem.

Należy też pamiętać o tym, że jeszcze w 1895 powstał kolejny browar (można się pogubić!), założony przez Czechów – Budějovický Budvar (niem. Budweiser Budvar), produkowanow nim piwo zwane budziejowickim (Budweiser) w opozycji do piwa pilzneńskiego (Pilsner).

Źródło: http://www.liveauctioneers.com/

Na terenie Stanów Zjednoczonych w 1937 roku zarejestrowano nazwę Original Bohemian Beer. W latach pięćdziesiątych po podpisaniu porozumienia liznońskiego Budvar uzyskał prawa do takich nazw jak: Budweiser Budvar, Budweiser, Budwar i Bud. Zastrzeżono także krój pisma i biało-czerwone barwy.

Budvar

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych … w 1852 roku w Sain Louis powstaje browar. Za punkt honoru postawiono sobie stworzenie własnego typu, czeskiego piwka i stało się, uwarzono je w 1879 roku. Dwa lata później przedsiębiorstwo Anheuser-Busch zastrzegło nazwę Budweiser w USA, prawo to odnowiono w pamiętnym 1907 roku.

Budweiser

Źródło: pinterest.com

Budweiser

Źródło: http://business.financialpost.com/

Dlaczego doszło do konfliktu? Potrzeby rynku i wzmożony ekport doprowadziły do tego, że w pewnym momencie na rynku pojawiły się trzy różne Budweisery! :)
Budweisery

Źródło: http://oasis-msk.ru/ alkohole.mojdrink.pl

Browar Mieszczański i Budvar twierdziły, że marka Budweiser nie jest nazwą gatunku piwa, ale przymiotnikiem od nazwy Budweis (czyli Czeskich Budziejowic), co za tym idzie nie przysługuje ona browarowi założonemu i prowadzonemu w… Saint Louis. Mamy nadzieję, że jeszcze ogarniacie? Co na to strona amerykańska?

Anheuser-Busch powiadał, że produkuje piwo pod nazwą Budweiser od 1876 roku, podczas gdy browar Budvar dopiero od roku 1895, na to prawdziwi beerloversi z Czech rzekli, że nazwa Budweis sięga roku 1265, kiedy to Budziejowice ufundował Przemysł Ottokar. Trudno z tym argumentem polemizować.

Konflikt amerykańsko-czeski udało się na chwilę załagodzić dzięki dwóm umowom, z roku 1911 i 1939, w których to Czesi przystali na to, żeby Anheuser-Busch korzystał sobie z nazwy na rynkach pozaeuropejskich; w roku 1939 amerykański koncern dostał wyłączne prawo użycia oznaczeń Budweiser na rynku amerykańskim, w zamian udzielając podobnej gwarancji co do Europy. Do dziś problemem są nieprecyzyjne sformułowania dotyczące chociażby znaków towarowych.

Zgodnie z przepisami UE nazwy: Budweiser Budvar i Budějovický Budvar mają status chronionych oznaczeń geograficznych, przez co przynależą browarom czeskim. Ale każdy kraj ma na to także swoje, stosowne przepisy (np. Francja czy Włochy).

Jak widać, sprawa jest niesamowicie skomplikowana. Jak to jest w Waszym przypadku, lubicie Budweisera?