5 czerwca 2017
Serwuj piwo jak mistrz!
Dowiedz się, jak podawać piwo, by wydobyć z trunku to, co najlepsze!
5 czerwca 2017
Dowiedz się, jak podawać piwo, by wydobyć z trunku to, co najlepsze!
Doskonały smak, orzeźwiające właściwości, przyjemne rozluźnienie. Piwo, nie tylko warzone, ale i serwowane w odpowiedni sposób, jest w stanie zapewnić konsumentom szereg wrażeń, stanowiąc swoistą, zmysłową przygodę. Chcesz wiedzieć, jak je podawać? Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem i zostań jednym z mistrzów serwowania piwa
Dobór odpowiedniego szkła jest jedną z najważniejszych kwestii w sztuce serwowania piwa. I choć pomysłów na kształt szklanek czy kufli jest niemal tyle, co samych gatunków piw, warto opanować kilka podstawowych reguł. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się niepowtarzalnym smakiem złocistego trunku na co dzień.
Jeśli zależy Ci na tym, by piana utrzymywała się jak najdłużej, serwuj napój raczej w prostej szklance. Szeroka góra i węższy spód naczynia pasują do piw niefiltrowanych górnej fermentacji. Pilznery najlepiej serwować w przezroczystym, lekko baryłkowatym szkle z niewielkim przewężeniem u góry. Piwa owocowe podaje się zaś w szklankach podobnych do tych, w których serwowane są long drinki, a więc rozszerzanych ku górze i trzymanych za stopkę utrudniającą ogrzewanie schłodzonego napoju.
Warto pamiętać również o tym, że szklanka powinna być czysta, przechowywana w odpowiednim, bezzapachowym otoczeniu. Tuż przed nalaniem piwa należy dodatkowo opłukać ją zimną wodą. trunek dłużej zachowa odpowiednią temperaturę i dłużej utrzymywać się będzie korona z piany.
źródło: www.pastemagazine.com
Jeśli wybrałeś odpowiednie szkło, możesz przejść do kwestii technicznych. Tu podstawą jest kąt, pod którym wlewa się piwo do naczynia. Jeśli zależy Ci na bardziej nagazowanym i orzeźwiającym smaku napoju, nalewaj piwo po ściance do ¾ pojemności naczynia, po czym dolej resztę z góry, tworząc w ten sposób koronę z piany. Drugi sposób nalewania stosowany jest często w Czechach i na Słowacji. Polega on na długim nalewaniu piwa do szklanki ustawionej bezpośrednio pod nalewakiem. Metoda ta powoduje obniżenie stężenia dwutlenku węgla w napoju, dzięki czemu można rozkoszować się jego smakiem, biorąc znacznie większe łyki.
źródło: http://www.myrtlebeach.com
Wysokość piany zależy od indywidualnych preferencji konsumenta, gatunku piwa oraz, jak już zapewne wiesz, od szklanki, w której napój jest serwowany. Jeśli spożywasz piwo w pubie, możesz poinformować barmana, z jaką pianą najbardziej lubisz je pić. Warto przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach: piwa pszeniczne w stylu Weizen zazwyczaj pienią się bardzo mocno, dlatego trudno byłoby nalać je bez piany. Ich zupełnym przeciwieństwem pod tym względem są angielskie Ale – tutaj nie jest łatwo uzyskać jakąkolwiek pianę. Dostosuj zatem swoje zamówienie do właściwości piwa, które wybierasz – unikniesz w ten sposób niespodzianek.
źródło: http://www.bhclubbing.com
Większość z nas z pewnością słyszała o tym, że wino nie tylko się kosztuje, ale też wącha, podziwia i sączy. Podobnie jest z piwem. Zanim trafi do naszych ust, warto odpowiednio się z nim „przywitać”, czyli podnieść szklankę ku górze, by nacieszyć się widokiem bąbelków i złocistej barwy, a następnie powąchać i odkryć ukryte w trunku bukiety zapachowe.
Czujesz ten aromat? Teraz możesz rozpocząć smakowanie! Pij piwo małymi łyczkami, rozprowadzając napój po całej jamie ustnej, by wszystkie receptory mogły nacieszyć się jego smakiem.
źródło: pl.pinterest.com
A Ty, w jaki sposób lubisz smakować piwa i które gatunki należą do Twoich ulubionych? Czy masz też swoje preferencje odnośnie szkła, w którym je serwujesz?