12 maja 2014
Receptury piw domowych
Zawsze marzyliście, żeby spróbować swoich sił w browarnictwie? Chcecie nawarzyć
12 maja 2014
Zawsze marzyliście, żeby spróbować swoich sił w browarnictwie? Chcecie nawarzyć
Zawsze marzyliście, żeby spróbować swoich sił w browarnictwie? Chcecie nawarzyć sobie piwa, a potem samemu je wypić? ;) Zapraszamy do lektury receptur piw domowych!
W tym wpisie chcemy przedstawić Wam gotowe piwne przepisy ‘home made’. Nic tak nie cieszy jak łyk własnoręcznie uwarzonego piwa. Żeby jednak tak się stało musicie się teraz skupić, ponieważ piwowarstwo to nie jest łatwy kawałek chleba. Zatem do dzieła!
Zanim zaczniemy warto wspomnieć, czego będziemy potrzebować w swoim domowym browarze. Przede wszystkim musicie uzbroić się w cierpliwość. Warzenie piwa to nie danie w 5 minut! Zarezerwujcie sobie więcej czasu niż w przypadku zwykłego obiadu. Najlepiej jeśli będziecie mieli wolny weekend. :)
Poza czasem i cierpliwością potrzebne będą naczynia do gotowania i butelki do przechowywania gotowego piwa. Niby logiczne, ale warto mimo wszystko o tym wspomnieć. ;) Garnki muszą być dość duże, ponieważ przedstawione przepisy posłużą do przygotowania 10 litrów piwa. Tyle samo trunku będziecie musieli zapakować do butelek. ;) Zapoznajcie się z poniższą listą najpotrzebniejszych rzeczy.
Co musimy mieć:
– naczynia
– butelki (20 sztuk na 10 litrów) oraz kapsle
– termometr
– kapslownica
– mieszadło
– płótno
Gotowe zestawy tzw. „brewkity” z powodzeniem znajdziecie na allegro lub w internetowych sklepach. Można zakupić nie tylko najpotrzebniejsze przyrządy, ale też produkty potrzebne do stworzenia piwa. Warto zainwestować w taki zestaw! ;) Spełniając swoją zachciankę bądź wręczając komuś jako upominek.
Jeszcze jedno słowo zanim rozpoczniemy produkcje domowego piwa. Wszystkie receptury pochodzą z książki Z.T. Nowickiego „Domowe piwa, cydry, wina, nalewki, likiery, kremy”, którą serdecznie polecamy miłośnikom nie tylko piwa, ale wszystkich domowych alkoholi. Do kupienia w księgarniach i na aukcjach internetowych..Zdzisław Nowicki był znanym miksologiem-enologiem oraz ekspertem w dziedzinie napojów alkoholowych. Założył Stowarzyszenie Polskich Barmanów, któremu przewodniczył przez pierwsze lata. Dlatego właśnie ufam lekturze człowieka “po fachu”, nie porwawszy się jeszcze nigdy na sprawdzenie autorskiego przepisu z sieci – takowe także się pojawiają. Niemniej jednak definitywnie nie odradzam, nie wykluczam, że inne receptury piw domowych są złe lecz debiutantom polecam sprawdzone warianty.
Piwo ciemne (10 l)
– 1,2 l jęczmienia
– 0,25 kg cukru
– 30 g chmielu
– 3 łyżki karmelu
– 11 l wody
– 20 g drożdży
Jęczmień zrumienić na patelni na kolor jasnobrunatny, zemleć i gotować w 6 l wody przez 3 godz. Odstawić i dopełnić wodą (przegotowaną) do pierwotnej ilości. Osobno zrobić wywar z chmielu w 2 l wody, rozpuścić cukier w 3 l gorącej wody, wszystko razem zmieszać i ostudzić do temp. 22-25°C. Dodać rozpuszczone w 1 szklance ciepłej wody drożdże oraz karmel i odstawić w lekko przykrytym naczyniu, napełnionym do 3/4 pojemności, w cieple miejsce na 24 godz.
Następnie przecedzić piwo przez płótno do czystych butelek, napełniając je do 3/4 pojemności. Zamknąć szczelnie metalowymi zakrętkami i odstawić do chłodnego pomieszczenia. Po 5-6 dniach będzie gotowe. Pić piwo o temp. 12-14°C.
Piwo imbirowe – Ginger beer (10 l)
– 1 kg cukru
– 40 g mielonego imbiru
– 5 cytryn
– 10 l gorącej wody
– 40 g drożdży
Sok wyciśnięty z cytryn dodać do wody wraz z 3 skórkami z cytryn pokrojonymi w paseczki, domieszać cukier i imbir. Doprowadzić płyn do temp. 22-25°C, dodać rozpuszczone w 1 szklance ciepłej wody drożdże, zamieszać, naczynie lekko przykryć, napełniając je do 3/4 pojemności i odstawić w chłodne miejsce. Następnego dnia przecedzić piwo przez płótno, rozlać do czystych butelek, napełniając je do 3/4 pojemności, szczelnie zamknąć metalowymi zakrętkami i odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 dni, po czym przenieść je do chłodu. Pić po kolejnych 2 dniach, o temp. 8-10°C.
Piwo miodowe (10 l)
– 1,5 kg miodu pszczelego
– 20 g chmielu
– 20 g kwiatu lipowego
– 10 g jałowca
– 9 l wody
– 20 g drożdży
Sporządzić brzeczkę miodową, gotując miód z wodą i przyprawami przez 30 min, przecedzić przez płótno, ostudzić i uzupełnić wodą do 10 l, doprowadzając do temp. 22-25°C oraz dodać rozpuszczone w 1 szklance ciepłej wody drożdże. Potem lekko przykryte naczynie, napełnione do 3/4 pojemności. Odstawić w ciepłe miejsce.
Po 5-6 dniach przecedzić piwo przez płótno i wlać ponownie do czystego naczynia (balonu), które należy zamknąć (zakorkować) szczelnie na dalsze 5 dni, trzymając je w chłodzie. Przy dużym ciśnieniu rozluźnić zamknięcie. Po tym czasie należy jeszcze raz przecedzić piwo szybko przez płótno do czystych butelek, napełniając je do 3/4 pojemności., zamknąć je szczelnie metalowymi zakrętkami i odstawić w chłodne miejsce. Pić piwo po tygodniu, o temp. 10-12°C.
To jak, odważycie się na pierwszy krok w domowym piwowarstwie? :)