Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

28 września 2015

Proces warzenia piwa

Wiemy już jaka jest historia piwa i z czego się…

0

Wiemy już jaka jest historia piwa i z czego się je robi. Nadszedł czas na najważniejsze pytanie. Jak się warzy piwo? Zapraszamy na wycieczkę opisującą w 7 prostych krokach proces warzenia piwa. :)

ZACIERANIE SŁODU

Wiemy już, że to słód jest głównym składnikiem piwa. Aby można go było użyć do warzenia, musi on być wcześniej ześrutowany, czyli rozdrobniony i pokruszony. Dzięki temu procesowi woda łatwiej dotrze do ziaren. Ześrutowany słód trafia do kadzi zaciernej, gdzie mieszany jest z przefiltrowaną wodą i podgrzewany. Związki ze słodu przenikają do wody i tworzą ekstrakt.

FILTRACJA

W kolejnym etapie ekstrakt trafia do kadzi filtracyjnej, gdzie oddzielane są nierozpuszczone części ziarna od klarownej brzeczki. Proces ten trwa około 3 godzin.

WARZENIE

Odfiltrowana brzeczka przepompowywana jest do kotła warzelniczego. To właśnie tu dodawany jest chmiel. Cała zawartość kotła jest podgrzewana i po uzyskaniu odpowiedniej goryczy, barwy i klarowności, całości schładzana jest w kadzi osadowej. Optymalna temperatura jest bardzo ważna, ponieważ właśnie w tym momencie do akcji wkraczają drożdże, które są wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę.

FERMENTACJA i LEŻAKOWANIE

Drożdże piwowarskie biorą się do roboty. W tanku fermentacyjnym, rozkładają one cukry na alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla. Drożdże nie lubią pośpiechu, dlatego cały proces trwa około 10-12 dni. Po uzyskaniu odpowiednej zawartości alkoholu, ten etap jest zakończony.

Następnie piwo musi sobie odpocząć. W tym celu przepompowuje się je do tanków leżakowych, gdzie przez 7 dni klaruje się i dojrzewa w temperaturze od 1,5 do 0 stopni Celsjusza.

FILTRACJA

Kolejny raz piwo poddaje się filtracji, aby przypadkiem w butelce nie znalazły się niepożądane zmętnienia. Dzięki temu piwo jest jeszcze bardziej klarowne i zyskuje odpowiedni połysk.

ROZLEW

To już koniec wędrówki. Gotowe piwo rozlewane jest do puszek i butelek, a następnie trafia do sklepów, gdzie czeka, aż jakiś Beerlovers zabierze je do domu i z uśmiechem na twarzy je skonsumuje. :)