5 września 2016
Polskie zagłębie piwne
Jak wygląda Polska mapka browarnicza? Gdzie znajduje się najwięcej browarów?
5 września 2016
Jak wygląda Polska mapka browarnicza? Gdzie znajduje się najwięcej browarów?
Pora złapać za lupę i wziąć do ręki mapę. Przesadziliśmy, ale odpalenie map z google’a też się liczy. Jeżeli jej wierzyć, to mamy w Polsce 164 czynne browary (w tym restauracyjne), całkiem nieźle. Chociaż zdarzały się już lepsze czasy w polskim browarnictwie, kiedy to w 1922 roku mieliśmy ich aż 243. A gdzie znajduje się ich najwięcej?
Polskie browarnictwo miało się również gorzej. Tak jak w 2011 roku, kiedy mieliśmy jedynie 73 browary (prawdopodobnie tyle, co samo Portland). Jednakże, wszystko wraca na dobrą drogę (mowa o piwie oczywiście) i wygląda na to, że czeka polskie browary świetlana przyszłość. Co ciekawe, mapa wujka Google’a, konkretniej Piwnego Informatora podpowiada nam, że około 90 browarów jest w budowie! Do tego dochodzą 64 browary kontraktowe – takie jak Olimp czy Pinta (która właśnie buduje swój browar). Wiemy, że ilość nie znaczy jakość, ale jednak, też coś znaczy. Przy okazji łapcie mapkę z najpopularniejszymi piwami w różnych krajach.
źródło: facet.interia.pl
Na piwnej mapie zdecydowanie wyróżnia się Południowa Polska. Województwa śląskie i małopolskie mogą pochwalić się sporą ilością browarów na swoich terenach. Na terenach województwa śląskiego znajdują się między innymi: Browar Książęcy, Browary Górnośląskie, Browar Obywatelski, Browar na Jurze, Żywiec, Browar Jana, Kraftwerk, Browar Wąsosz, kontraktowy Pinta, Browar Zarzecze – gdzie piwo warzy kontraktowy browar Wrężel. Czym jest browar kontraktowy? Dowiecie się tego z artykułu o browarach kontraktowych. Małopolska to między innymi Brokreacja, Pracownia piwa, czy Okocim. A co słychać w stolicy? W województwie mazowieckim mamy między innymi: Hopium, Artezan, Warka, Perun, czy Inne Beczki.
źródło: https://daisyvonpless.wordpress.com/
Wszystko fajnie, ale jak się powodzi naszym sąsiadom i jak wypadamy na ich tle? Jak podaje The Brewers of Europe w swoim raporcie za rok 2014, Polska miała 133 czynne browary, co dawało jej 13 miejsce, na 31 możliwych, nie dość, że pechowa trzynastka, to jeszcze lustrzana liczba całego rankingu – to musi coś znaczyć. W pierwszej trójce znalazły się: Wielka Brytania (1700), tak jak pewnie obstawialiście – Niemcy (1,352) i Francja (663). Spora niespodzianką może być Wielka Brytania. O ile Niemcy trzymają podobny poziom od paru lat, to Wielka Brytania, jeszcze w 2009 roku, miała 745 browarów. Interesuje Was ten temat? Zajrzyjcie do piwnych statystyk od The Brewers of Europe za rok 2015.
Wygląda na to, że wcale nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie. Czekamy na następne zestawienie, bo mapka pokazuje nam, że wiele dobrego jeszcze przed nami.