21 września 2015
Podstawowe składniki piwa
Zastanawialiście się, jakie są podstawowe składniki piwa? Co jest ważniejsze:…
21 września 2015
Zastanawialiście się, jakie są podstawowe składniki piwa? Co jest ważniejsze:…
Zastanawialiście się, jakie są podstawowe składniki piwa? Co jest ważniejsze: słód czy chmiel? Jakie znaczenie ma woda? I co z mitem żółci bydlęcej? Odpowiedzi poniżej! ;)
To właśnie słód jest głównym składnikiem piwa. Wbrew temu, co można usłyszeć, chmiel jest tylko przyprawą, ale do tego jeszcze dojdziemy. Czym zatem jest słód? Nasi stali czytelnicy doskonale wiedzą, że słód to wysuszone ziarna zbóż. Do warzenia piwa najczęściej wykorzystuje się słód jęczmienny, ale nie jest to regułą. W piwie znajdziemy również słody pszeniczne i żytnie. O tym, czym jest słód, już kiedyś pisaliśmy. Dlaczego to jednak słód jest głównym składnikiem piwa? W bardzo dużym uproszczeniu, cukier zawarty w słodzie przerabiany jest na alkohol w procesie warzenia. Dzieje się tak za sprawą drożdży piwowarskich, ale o nich jeszcze napiszemy.
Mimo, że nie jest głównym składnikiem, nie można lekceważyć jego roli w piwie. Co prawda, istnieją piwa, które warzy się bez jego dodatku, np. sahti, ale można je bardziej potraktować jako ciekawostkę. Chmiel początkowo dodawany był do piwa jako środek wydłużający jego datę przydatności do spożycia. Piwo z jego dużą zawartością nie psuło się tak szybko i mogło przetrwać długą podróż na statku. Tak właśnie narodził się jeden z najbardziej cenionych stylów piwa – India Pale Ale. Jego walory smakowe i aromatyczne zostały jednak docenione dopiero w średniowieczu. Obecnie nie wyobrażamy sobie, aby mogło go zabraknąć w piwie. Dlaczego to jednak słód znalazł się na pierwszym miejscu? Ponieważ chmiel stosowany jest w dużo mniejszych ilościach. Można powiedzieć, że jest to przyprawa do piwa jednocześnie mając na uwadze, że bez niego piwo się nie uda. Mniej zorientowani w temacie mogą powiedzieć, że przecież można go zastąpić żółcią bydlęcą. Kolejny raz podkreślamy, że jest to totalna bzdura, z którą rozprawimy się w oddzielnym artykule. Obecnie przyjmijmy, że jest to tak samo prawdziwe, jak opowieści o Yeti. ;)
Kolejnym składnikiem jest woda. Nie każdy z Was wie, że stanowi ona aż 90% piwa. Woda ma bardzo duże znaczenie jako składnik, ale również bierze udział w samym procesie produkcji. Zużywa się jej aż 4 litry do wytworzenia 1 litra piwa. Ten wynik udało się zmniejszyć o jeden litr browarom w Tychach i Poznaniu, które są jednymi z najoszczędniejszych na świecie. Ważna jest jej twardość, która ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Często w procesie warzenia piwa wykorzystuje się naturalne źródła. Dzięki temu gotowe piwo ma unikalny smak. Również woda, która jest zbyt twarda do użycia jej do produkcji, z powodzeniem znajdzie zastosowanie przy płukaniu i chłodzeniu browarniczej aparatury.
Ostatnim ogniwem piwa są drożdże. Przez bardzo długi czas nie znalazły się na liście dozwolonych przez Bawarskie Prawo Czystości składników. Działo się tak z bardzo prostego powodu. Nikt nie przypuszczał, że odgrywają one tak ważną rolę. To dzięki nim ukształtował się podział na dwie najważniejsze gałęzie gatunków piwa: górnej i dolnej fermentacji. To właśnie te grzyby jednokomórkowe odpowiadają za przerabianie cukrów na alkohol w procesie fermentacji. Mało tego! W przypadku Pilsnera Urquella, stanowią unikalny składnik tego piwa. Szczep drożdży używany do produkcji Pilsnera jest jedyny w swoim rodzaju. Jego klony są pilnie strzeżone w bankach rozsianych po Europie.