Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
0

woda

To najważniejszy składnik stanowiący 85% piwa. Dobra jakość wody jest podstawą w warzeniu piwa. Nie bez przyczyny brytyjskie piwa posiadają ostre nuty goryczkowo-cierpkie, a ich aromat jest rozedrgany i wielowymiarowy. To zasługa twardej wody, z której słyną Wyspy Brytyjskie. Oczywiście piwowar, który warzył pierwszego w historii Stouta nie planował dokładnie jego smaku. To właśnie woda była jednym z czynników warunkujących jego powstanie w takiej a nie innej formie.

Z kolei miękka woda, typowa dla środkowowschodniej części Europy, dostarcza nam piw miękkich, "zaokrąglonych", takich jak czeskie pilsnery czy słowackie ciemne piwa dolnej fermentacji. W tych piwach nie znajdziemy ostrych nut. Będzie tam za to goryczka – doskonale wkomponowana w słodową pełnię smaku i owocowy bukiet. Woda używana w przemyśle piwowarskim poddawana jest niezwykle rygorystycznym analizom, których celem jest potwierdzenie jej najwyższej jakości.

 

Do uwarzenia 1 litra piwa potrzeba około 4 litrów wody, wynika z tego że woda jest nie tylko jego składnikiem, ale przede wszystkim środowiskiem powstawania (służy do mycia, płukania oraz innych celów). Ta sama woda, która jest zbyt twarda jako składnik piwa, jest doskonała do przemywania i przechowywania drożdży piwnych.

Woda używana przy warzeniu piwa metodą HG, czyli rozcieńczania stężonych brzeczek, musi być sterylna, wolna od obcych zapachów i smaków oraz pozbawiona tlenu. Woda ta dodatkowo specjalnie nasycona jest dwutlenkiem węgla, którego ilość powinna być na poziomie zbliżonym do piwa.

Do mycia butelek stosowana jest woda czysta mikrobiologicznie, o niskiej twardości. Twarda woda powoduje powstawanie zamgleń na ściankach butelek. Podobnie się dzieje w domu na naszych szklankach, jeżeli myjemy je w zmywarce i nie dodajemy specjalnych preparatów zmiękczających wodę. Instalacje, pompy, elementy myjki butelek, czy domowej zmywarki przy stosowaniu twardej wody szybko pokrywają się warstwą kamienia.

 

Większośc piw na świecie powstaje z wody wodociągowej odpowiednio uzdatnionej. Istnieją jednak piwa, które swój sukces zawdzięczają unikalnym właściwościom wody źródlanej, głębinowej. Tak właśnie warzone jest Tyskie Gronie. Gronie to nazwa ujęcia, z którego marka ta czerpie wysokiej jakości wodę głębinową. To dzięki tej wodzie Tyskie ma zrównoważony, miękki smak i delikatną goryczkę oraz doskonale wyważoną pełnię smaku.

Jednak każdą pitną wodę można uzdatnić tak, by powstały z niej najwyższej jakości piwa. Woda to nie tylko smak i zapach ale także charakter nagazowania i posmak czyli finisz piwa. Wysokiej jakości woda zapewnia wszystkie te parametry na najwyższym poziomie. Zatem jak widać woda to niezwykle istotny składnik piwa. Warto o tym pamiętać kiedy weźmiemy pełny łyk piwa. To czy nam zasmakuje czy nie będzie między innymi zasługą tego właśnie składnika. Z twardej wody powstają piwa typu angielskiego (stout, ale), z miękkiej typu czeskiego (lager, pilsner). Jakość wody warunkuje jakość piwa.