Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
0

Rozszyfrowujemy tajemnicze kropki

Piwny mit obalony

W internecie można znaleźć informacje, jakoby kropki znajdujące się na denkach puszek oznaczały, ile razy piwo wracało do producenta, a pewne konfiguracje lub kolory tych kropek symbolizowały dodatek żółci bydlęcej czy brak chmielu. To jednak nic innego jak piwne mity! Kropki to oznakowanie wprowadzane przez dostawcę puszek. Są drukowane podczas procesu nakładania powłoki wewnętrznej i pozwalają określić, z jakich puszek korzysta dana partia piwa.

 

Dla zapewnienia jakości

Najprościej rzecz ujmując, kropki są po to, aby producentom było łatwiej identyfikować opakowania i kontrolować ich jakość – w razie jakiejkolwiek usterki są w stanie szybko odkryć, która maszyna za nią odpowiada. Charakter znakowania, ilość kropek oraz ich kolor zależą od danego producenta i jego uwarunkowań technologicznych. Przykładowo zakład, który produkuje dla KP puszki w Bydgoszczy, ma osiem maszyn natryskujących wewnętrzną powłokę opakowań (czyli zabezpieczenia, dzięki któremu piwo nie ma kontaktu z aluminium). Maszyna nr 1 jest oznaczana jedną czarną kropką, maszyna nr 2 – dwiema czarnymi kropkami itd. Natomiast zakład w Radomsku umieszcza na denkach informacje o numerach narzędzi, za pomocą których puszki zostały wytworzone, np. numer prasy.

 

Co przeczytamy na opakowaniu?

  • Zawartość alkoholu
  • Słód jęczmienny w składzie. Słód jęczmienny jest źródłem glutenu. Niektórzy konsumenci są uczuleni na ten składnik.
  • Znakowanie dostawcy puszek
  • Dane identyfikujące browar
  • Data minimalnej trwałości produktu („Najlepiej spożyć przed…”). Po upływie tego terminu producent nie gwarantuje, że produkt będzie miał najwyższą jakość, zarezerwowaną dla świeżego piwa. Smak, kolor i aromat piwa mogą odbiegać od oczekiwań piwosza.
  • Numer partii produkcyjnej. Informacja o określonej ilości piwa uwarzonego, przetworzonego lub zapakowanego w jednej partii, czyli praktycznie w takich samych warunkach