Słód, chmiel, woda i drożdże – te pozornie proste, cztery surowce sprawiają, że bogactwo świata piwa potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych piwoszy. Skiełkowany i wysuszony jęczmień browarny czyli słód jęczmienny daje piwu ciało. Pełnia smaku, słodowe posmaki oraz cała gama ciepłych nut karmelowych to pochodne przygotowywanego w różny sposób słodu. Jego suszenie, palenie, prażenie a nawet wędzenie sprawia, że dziesiątki gatunków piwa na całym świecie różnią się między sobą.
Warzenie a więc początkowy etap powstawania piwa to czas kiedy słód oddaje piwu to, co zawiera najlepszego. Daje mu smak, zapach i barwę. Chmiel, nazywany przyprawą do piwa, nadaje piwu duszę. Niewielkie ilości chmielu dodawane podczas warzenia dostarczają najbardziej "piwnej" części trunku – chmielowej goryczki i aromatu. Zarówno chmiel goryczkowy, jak i aromatyczny odgrywają niezwykle ważną rolę w budowaniu idealnej kompozycji jaką jest smak dobrego piwa. Nawet 300 różnie pachnących olejków – zawartych w każdej szyszce chmielu – dostarcza piwu najwyższej jakości smaku i zapachu. Woda, która nie ma smaku i aromatu to tak naprawdę charakter piwa. Jest środowiskiem powstawania piwa. To w niej gotuje się słód z chmielem i to w niej pracują drożdże.
Najwyższa jakość wody i jej parametry dobrane pod kątem gatunku są warunkiem niezbędnym do warzenia piw najwyższej jakości. Reszty dopełniają drożdże piwowarskie, które dają piwu życie. Bez nich piwo byłoby po prostu roztworem słodu i chmielu. Drożdże rozpoczynają proces fermentacji. Piwo fermentuje i dojrzewa powoli, nabierając wielu cech smakowych i aromatycznych. Koniec procesu fermentacji jest sygnałem, że piwo jest gotowe. Wytwarzanie wielu piw kończy się procesem filtracji, który nadaje mu idealny wygląd. Krystaliczna klarowność i barwa piwa sprawia, że (poza zmysłami smaku i węchu) możemy użyć także zmysłu wzroku by docenić finalny efekt piwowarskiego rzemiosła.