DMS jest powszechnie występującym lotnym związkiem siarkowym, wchodzącym w skład bukietu smakowego piwa. Jego zapach jest bardzo łatwy do rozpoznania nawet dla niewprawionego degustatora, przypomina gotowaną kukurydzę. Zaczyna być niekorzystny w wysokich stężeniach. Zapach siarczku dwumetylu często powstaje w wyniku użycia zbyt rozluźnionego słodu oraz zastosowania nieodpowiedniej metody suszenia. Przyczyną może być także wysoka zawartość prekursora DMS-p oraz niedokładne oczyszczenie dwutlenku węgla w przypadku recyklingu tego gazu. DMS powstaje w wyniku termicznej degradacji S metylometioniny, enzymatycznej redukcji sulfotlenku dwumetylu przez drożdże. Jego zawartość zależy od procesów fermentacji, ilości ekstraktu w brzeczce nastawnej oraz od intensywności fermentacji. Zwykle objawia się jako silna wada, ale w niektórych piwach typu lager, ta nuta zapachowa jest bardzo pożądana.
i bezpieczeństwo danych
Stosujemy pliki cookies, aby nasze strona pozostała niezawodna i bezpieczna, a także w celu personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych oraz do analizy odwiedzin strony. W tych celach zbieramy dane o użytkownikach, ich zachowaniach oraz urządzeniach. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny możemy udostępnić naszym partnerom wspierającym nas w mediach społecznościowych, reklamie i analizie, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im dostarczyłeś lub które zgromadzili podczas korzystania z ich usług.
Poprzez kliknięcie „Akceptuj wszystko” zgadzasz się na używanie przez nas wszystkich plików cookies wskazanych w Polityce Prywatności. Wybierz “Dostosuj” aby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać opcjami.Możesz dostosować swoje preferencje w każdym momencie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.