Picie piwa może obniżyć ryzyko zawałów i wylewów, reguluje procesy metaboliczne, a zwłaszcza przyswajanie cukru i tłuszczu, wzmaga apetyt i wspiera procesy trawienne dzięki zawartości witamin PP, B, B₁, B₂ i B₁₂. Obniża też ciśnienie, uspokaja, relaksuje i pomaga zasnąć. Piwo w umiarkowanych, jak podkreślają lekarze ilościach, zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych i żółciowych dzięki takim składnikom, jak chmiel i sole potasowe zawarte w słodzie. Umiarkowane ilości to według czeskich lekarzy, od pół do litra dziennie dla mężczyzn, a dla kobiet od 0.3 do 0.4 litra. Prezentując wyniki badań, czescy lekarze ostrzegli jednak, że nadmierna konsumpcja prowadzi nie tylko do alkoholizmu, ale także prowadzi do uszkodzenia wątroby, systemu nerwowego a przede wszystkim obniża sprawność intelektualną oraz niszczy osobowość.
Głównym surowcem używanym do warzenia piwa jest słód, który jest źródłem węglowodanów, soli mineralnych, mikroelementów, witamin i kwasów organicznych. Słód zawiera też sporą ilość związków z grupy polifenoli, które w organizmie człowieka przechwytują wolne rodniki, których działanie może być rakotwórcze. W tym przypadku piwo działa na organizm ludzki podobnie jak czerwone wino. Wysoka zawartość wody w piwie ( nawet do 95 g w 100g piwa), a także związków mineralnych w niej rozpuszczonych sprawia, że piwo jest napojem doskonale gaszącym pragnienie. Dzięki temu świetnie nadaje się do uzupełniania płynów po długotrwałym wysiłku. Piwo w idealny sposób uzupełnia płyny ustrojowe i zapasy energii. Piwo bezalkoholowe ma dokładnie takie samo ciśnienie osmotyczne jak ludzka krew. Oznacza to, że wszystkie jego składniki przedostają się do krwi bezpośrednio, nie powodując dodatkowego obciążenia dla organizmu. Piwo zawiera około 40 związków mineralnych, które dostarczają nam energii. Także zawartość witamin w piwie jest całkiem spora. 1 litr tego napoju dostarcza około 200 mg różnych witamin, takich jak: B6 (35% dziennego zapotrzebowania), B2 (20%) , Niacyna (65 %) a także witaminy A,D,E i H. Podobnie ma się rzecz z zawartością związków mineralnych w piwie. 1 litr piwa w dużym stopniu pokrywa zapotrzebowanie na : Magnez (50%), Fosfor (40%), i Potas (20%).
Chmiel jest składnikiem używanym do warzenia większości gatunków piw. Zawarte w nim substancje działają kojąco i uspokajająco, lecz nie nasennie, wpływają także na pobudzenie apetytu. Jest to czynnik, który powoduje powszechne przekonanie o bardzo wysokiej kaloryczności piwa. Przyczynił się do tego z pewnością wizerunek "prawdziwego" piwosza z tzw. piwnym brzuszkiem. Jednak gdybyśmy przeanalizowali jego dietę znaleźlibyśmy w niej wiele rzeczy, przy których piwo okazałoby się niewinnym dodatkiem. Piwo samo w sobie nie wpływa na wagę ciała. Wartość kaloryczna jasnego piwa dolnej fermentacji (np. Lech Pils) wynosi, około 430 kcal/litr i jest znacznie niższa od wartości kalorycznej gęstych soków owocowych czy napojów słodzonych.