Związek siarki posiadający kwaśny zapach, który przypomina woń kostki rosołowej albo zgaszonej zapałki. SO₂ na ogół powstaje w piwie naturalnie w procesie fermentacji, ale może być dodawany do piwa jako antyutleniacz. Ilość wytworzonego dwutlenku siarki zależy od warunków fermentacji i stężenia drożdży. Zapach jest powiązany z obecnością siarczynów w piwie, które mogą reagować z innymi składnikami piwa np. aldehydem octowym, związkami węgla, co powoduje zamaskowanie (ukrycie) ich obecności. Technika oceny sensorycznej w tym przypadku polega na zamieszaniu próbki i krótkim wdechu nosem. Dwutlenek siarki to związak drażniący, więc może „łaskotać nos”.
i bezpieczeństwo danych
Stosujemy pliki cookies, aby nasze strona pozostała niezawodna i bezpieczna, a także w celu personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych oraz do analizy odwiedzin strony. W tych celach zbieramy dane o użytkownikach, ich zachowaniach oraz urządzeniach. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny możemy udostępnić naszym partnerom wspierającym nas w mediach społecznościowych, reklamie i analizie, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im dostarczyłeś lub które zgromadzili podczas korzystania z ich usług.
Poprzez kliknięcie „Akceptuj wszystko” zgadzasz się na używanie przez nas wszystkich plików cookies wskazanych w Polityce Prywatności. Wybierz “Dostosuj” aby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać opcjami.Możesz dostosować swoje preferencje w każdym momencie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.