Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
0

chmiel – właściwości

Chmiel jest zaskakująco wszechstronnym źródłem zdrowia i piękna, które doceniały już starożytne cywilizacje. Grecy i Rzymianie byli zachwyceni wszechstronnością chmielu. Uprawiali tę roślinę przede wszystkim ze względu na działania lecznicze stosując ją przy bezsenności oraz braku apetytu. Z kolei w średniowieczu odkryto, iż chmiel zmniejsza popęd seksualny. Z tego względu sięgało po niego wielu mnichów oraz innych duchownych. Natomiast Indianie przykładali torebki z liśćmi chmielu do obolałych uszu i zębów.

 

Dziś chmiel również stosuje się do wytwarzania lekarstw, przede wszystkim leczących stany zmęczenia i wyczerpania nerwowego oraz zwalczających stany zapalne. Chmiel cieszy się popularnością przy leczeniu nerwic u dzieci i młodzieży, ponieważ jest bardzo łagodnym, ale skutecznym środkiem. Co ważne – nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Ze względu na działania odtruwająco-odkażające podaje się chmiel również przy leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Dodatkowo – koi bóle reumatyczne, pomaga ustabilizować gospodarkę hormonalną w czasie menopauzy, a dzięki znacznej zawartości witaminy C wzmacnia system immunologiczny. Jest ważną bronią w walce z poważnymi dolegliwościami, jak np. anoreksją lub rakiem skóry i białaczką. Średniowieczne damy wykorzystywały odpady browarne zawierające chmiel do kąpieli odmładzających. Uważały je za źródła młodości. I miały rację! Znane nam są dziś właściwości chmielu, które powodują zwalnianie procesu starzenia się skóry. Czeski browar Chodovar oferuje właśnie takie odmładzające kąpiele. Po niezwykłym, relaksującym SPA browar proponuje drzemkę w przygotowanym pokoju.

 

Chmiel ma też inne właściwości wykorzystywane w kosmetyce. "Nie szkodzi ani nie drażni skóry nawet przy długotrwałym używaniu. Ujędrnia i nawilża skórę" – zapewnia Dr. Irena Eris, opisując mydło z wyciągiem chmielowym. Kosmetyczna marka Ziaja również wykorzystuje chmiel do wytwarzania swoich kosmetyków – jakiś czas temu pojawił się na rynku szampon Bioeherba o właściwościach odświeżająco – wygładzających. Inne szampony zawierające chmiel nadają włosom połysk i chronią przed ich utratą. Chmiel chroni również skórę. Ze względu na cechy antyseptyczne jest stosowany przy trądziku, dermatozach i wypryskach. Poza tym zawarte w chmielu alfa-kwasy poprawiają stan skóry skłonnej do zmarszczek, zmniejszają jej suchość i są stosowane jako składnik peelingów chemicznych. Kto wie, może kiedyś browary będą warzyły nie tylko piwa, ale i maseczki do twarzy?