Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
0

Lech Browary Wielkopolski

Lech Browary Wielkopolski to jeden z trzech browarów (obok Tyskich Browarów Książęcych i Browaru Dojlidy) należących do Kompanii Piwowarskiej – lidera w branży piwowarskiej w Polsce. Jest jednym z najnowocześniejszych browarów w Europie. Może warzyć nawet 145 tys. hl piwa tygodniowo.

 

Browar braci Huggerów powstał w 1876 na narożniku ul. Półwiejskiej w Poznaniu. W 1937 przeszedł w ręce spółki grupy poznańskich restauratorów – niestety rozpoczęte przez spółkę inwestycje zostały przerwane wybuchem wojny. W czasie wojny browar funkcjonował pod zarządem niemieckich okupantów. Do 1944 r. kontynuowano warzenie piwa. Pod koniec 1944 r. Niemcy urządzili w piwnicach i podziemiach browaru bunkry i schrony, przez co został znacznie zniszczony. W 1945 roku browar został – jak niemal wszystko – upaństwowiony. Powstał na nowo w 1872 za sprawą ziemianina Józefa Mycielskiego. Po II Wojnie światowej wszedł w skład majątku Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych (późniejszych Lech Browarów Wielkopolski). Należały do nich słynny stary browar przy ul. Półwiejskiej, browar Kobylepole, a także browar Lackowskiego przy ul. Kościelnej oraz browary w Ostrowie, Krotoszynie, Bojanowie, Grodzisku Wielkopolskim, Czarnkowie, Trzciance, Miłosławiu, Nowym Tomyślu, Wolsztynie, Wrześni, Gnieźnie i Koninie, a ponadto słodownie w Poznaniu i Stawiszynie.

 

W 1971 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Wielkopolskie Zakłady Piwowarskie w Poznaniu, a pod koniec lat 70. na Zakłady Piwowarskie w Poznaniu. Oprócz piwa zakłady rozpoczęły produkcję pepsi-coli na licencji amerykańskiej. W 1980 roku Zakłady Piwowarskie w Poznaniu uruchomiły nowy browar, który mógł warzyć 1 mln hl piwa rocznie. Browar dostarczał na PRL-owski rynek piwa lekkie, ciemne oraz napój słodowy Czarna Perła. Ponadto warzył piwo Poznań Beer, przeznaczone na zagraniczne rynki (głównie szwedzki). Browar w tych czasach stał się awangardą technologii browarnictwa w Polsce i zaczął pełnić rolę ośrodka doskonalenia zawodowego dla pracowników innych zakładów.

 

W pierwszych dziesięciu latach istnienia Browar Poznań uzyskał za swe piwa szereg wyróżnień w Ogólnopolskich Konkursach Piw: dla piwa ciemnego specjalnego (9%), dla Czarnej Perły, dla protoplasty dzisiejszych marek Lech Premium oraz Lech Pils – piwa Lech (III miejsce i brązowy medal w roku 1986).

 

W 1992 roku powołana została jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pod nazwą Lech Browary Wielkopolski SA (nawiązującą do sztandarowego piwa browaru „LECH Premium”). W tym czasie przeprowadzona została również kampania wiążącą markę Lech z kolorem zielonym. W 1993 roku następiła prywatyzacja browarów. Inwestorem strategicznym została, związana z Janem Kulczykiem, spółka Euro Agro Centrum. W 1995 roku Jan Kulczyk pozyskał dla firmy inwestora strategicznego – wielki koncern z Republiki Południowej Afryki – South African Breweries International. W roku 1999 South African Breweries International, który jest właścicielem również Tyskiego browaru, zintegrował go z Lechem w jedną spółkę, która przyjęła nazwę Kompania Piwowarska SA.