Browar Dojlidy to jeden z trzech browarów (obok Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browarów Wielkopolski) należących do Kompanii Piwowarskiej – największego producenta piwa w Polsce. Nazwa "Dojlidy" pochodzi od nazwy plemienia Bałtów zamieszkującego przed wiekami północno-wschodnie rejony Polski. Historia browaru sięga XVIII wieku. W 1768 roku w folwarku Dojlidy, należącym do rodziny Branickich, zostaje wzniesiony duży zakład piwowarski. Pod koniec XIX wieku folwark zmienił właściciela na hrabiowski ród Rüdigerów. Z jego inicjatywy, na miejscu dawnego dworu, zostaje zbudowany pałacyk w stylu klasycznym. Nieopodal pałacu w 1891 roku powstaje browar parowy, który przynosi pokaźne zyski. Podczas I wojny światowej majątek dojlidzki, wraz z browarem, co prawda nie ulega większym zniszczeniom, jednak w 1915 roku Rosjanie wywożą z browaru wszystkie urządzenia.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, generalnemu administratorowi dóbr dojlidzkich baronowi Rudolfowi von Brandstein, dzięki różnym nieformalnym koneksjom z ówczesnymi władzami, udaje się uzyskać zezwolenie na odbudowę browaru. Pod koniec lat dwudziestych browar jest liczącym się na mapie gospodarczej Polski przedsiębiorstwem – zajmuje siódme miejsce pod względem liczby warzonych piw i jest największym tego typu zakładem na wschodzie kraju.
Piwo dojlidzkie sprzedawane jest aż w 40 składach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w Grodnie, Brześciu, Wilnie, Słonimie, Baranowiczach i innych oraz w Warszawie. Okres międzywojenny okazuje się być bardzo pomyślny dla browaru – osiąga on roczną wysokość produkcji ok. 75 tys. hl piwa i zatrudnia ok. 150 pracowników. W czasie II wojny światowej w browarze dojlidzkim piwo warzą Niemcy, którzy częściowo niszczą browar w 1944 roku. W 1948 niefunkcjonujący browar dojlidzki zostaje przejęty przez państwo. Browar został uruchomiony dopiero w 1954 roku – wchodzi w skład Białostockich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych. W roku 1969 browar wchodzi w skład Zakładów Piwowarskich Sp. z o.o. obejmujących również browary w Suwałkach i Łomży. Dwadzieścia lat później, w 1989 roku, w browarze rozpoczęta zostaje produkcja pepsi coli. W 1993 roku Zakłady Piwowarskie Sp. z o.o. w Białymstoku zdobywają Złoty Medal za piwo ciemne mocne Porter Dojlidy i Złoty Medal za piwo jasne mocne Magnat Dojlidy na VI Festiwalu Piw Polskich w Łodzi. W 1994 roku Zakłady Piwowarskie Sp. z o.o. w Białymstoku zdobywają tytuł Piwa Roku 1993 dla piw Dojlidy Złote i Dojlidy Magnat w Klubie Piwnym w Piwnicy pod Jaszczurami w Krakowie. W grudniu 1996 roku większościowym udziałowcem Zakładów Piwowarskich Sp. z o.o. w Białymstoku zostaje niemiecki koncern piwowarski Binding Brauerei z Frankfurtu, który w 2002 roku zmienia nazwę na Radeberger Gruppe A.G. W marcu 1997 roku nazwa Zakłady Piwowarskie Sp. z o.o. w Białymstoku zostaje zmieniona na Browar Dojlidy Sp. z o.o..
W latach 1997-1999 rozpoczyna się modernizacja browaru: powstaje nowa warzelnia, stacja filtracji piwa, linie rozlewnicze, laboratoria oraz magazyn. 27 marca 2000 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, podczas Jubileuszu 10-lecia Krajowej Izby Gospodarczej, Browar Dojlidy Sp. z o.o. otrzymuje z rąk premiera Jerzego Buzka certyfikat nadający mu status Założyciela Akademii Marek za markę Dojlidy. 4 lutego 2003 r. Kompania Piwowarska S.A., której akcjonariuszami są Euro Agro Centrum S.A. i South African Breweries Ltd. nabywa większościowy pakiet udziałów Browaru Dojlidy Sp. z o.o.. W skład spółki wchodzą również: Lech Browary Wielkopolski i Tyskie Browary Książęce.