5 stycznia 2015
Piwo włoskie
Czy w kraju wina pije się w ogóle piwo? Z
5 stycznia 2015
Czy w kraju wina pije się w ogóle piwo? Z
Czy w kraju wina pije się w ogóle piwo? Z tym pytaniem zmierzymy się dzisiaj. Zapraszamy na piwną podróż po Włoszech!
JAK SIĘ PIJE WE WŁOSKIM BUCIE?
Włosi wbrew pozorom chętnie i często piją piwo, zwłaszcza latem, gdy w kraju nad Adriatykiem jest jeszcze bardziej upalnie niż w Polsce. Statystycznie, najchętniej wybieranymi gatunkami są jasne i lekkie piwa, które znakomicie zdają egzamin przy wielu okazjach. Wśród orzeźwiających włoskich piw wiedzie prym kilka marek, które rozpoznawane są także w Polsce. Przyjrzyjmy się dwóm najlepiej rozpoznawalnym za granicą.
PERONI NASTRO AZURRO
Słyszeliście o Peroni? Dobrze wchodzi z pepperoni, spróbujcie! Żarty na bok (choć piwo i pizza to znakomite połączenie, uważajcie na kalorie). U nas w Polsce napijecie się piwa pod tą właśnie nazwą, tymczasem we Włoszech Peroni i Nastro Azurro to dwie osobne marki produkowane przez ten sam browar. Warto napić się obydwu – to jedne za najczęściej wybieranych włoskich piw. Peroni w Polsce jest przez wielu uważane za ikonę włoskiego stylu, mody i designu. Niezależnie od tego, czy chcemy się z tym zgodzić, czy nie, trzeba powiedzieć, że jest ono bardzo pijalne. W smaku wyczujemy w nim delikatną słodowość podkreśloną przyjemną chmielową goryczką. Wysoki poziom orzeźwienia!
BIRRA MORETTI
To również bardzo znane włoskie piwo, które z łatwością dostaniecie w prawie każdym sklepie. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to w 1859 roku włoski piwowar Luigi Moretti otworzył własne przedsiębiorstwo. Piwo to typowy lager, jest porządnie nagazowane, ma jasną słomkową barwę i lekki, delikatnie chmielowy smak. Propozycja w sam raz na upalny dzień. :)
Źródło: http://en.wikipedia.org
ANGELO PORETTI
To browar, którego korzenie sięgają 1872 roku . Założony przez Angelo Porettiego był w rękach rodziny do 1939 roku, kiedy przeszedł pod władanie rodziny Bassettich. Pomimo tego to włoskie piwo nie zmieniło nazwy na Basetti. ;) Obecnie browar warzy przyjemne lagery o nietrudnych do zapamiętania nazwach: 3 Luppoli, 4 Luppoli, 5 Luppoli, 6 Luppoli, 7 Luppoli. Niezorientowanym w temacie powiemy, że luppoli znaczy po włosku chmiel. :)
PIWA RZEMIEŚLNICZE
Mówiąc o piwach włoskich nie można pominąć informacji o osiągnięciach włoskiego craftu, czyli o piwach rzemieślniczych. Mają się one w ojczyźnie spaghetti całkiem dobrze. Na terenie całego kraju działają browary rzemieślnicze, które warzą piwa w najróżniejszych stylach i odmianach. Nie mamy tyle miejsca, by napisać o specyfice tej części włoskiej sceny piwnej, niemniej zapamiętajcie kilka nazw: BB10 z Sardynii, Tipopils, Via Emilia, Zest. Co ciekawe, włoskie piwa rzemieślnicze są nierzadko sprzedawane w butelkach przypominających bardziej wino niż piwo.
Cheers!