28 września 2015
Piwo w starożytności
Wiecie już jak prawdopodobnie powstało piwo. Możemy też określić kiedy
28 września 2015
Wiecie już jak prawdopodobnie powstało piwo. Możemy też określić kiedy
Wiecie już jak prawdopodobnie powstało piwo. Możemy też określić kiedy i gdzie się to wydarzyło, ale czujemy się w obowiązku dopowiedzenia kilku słów na temat piwa w starożytności. :)
Jeśli czytaliście nasz poprzedni wpis, to wiecie od czego się zaczęło. Możemy uznać Sumer za ojczyznę piwa, a dzięki glinianej tabliczce z Hymnem do Ninkasi – bogini piwa, możemy bliżej poznać recepturę pierwszego piwa na świecie. Sumerowie napełniali gliniane naczynie wodą, a następnie wkładali do nich chleb. Chleb przygotowany był wcześniej z kiełkujących ziaren jęczmienia i pszenicy. Następnie dodawano przyprawy i dolewano soku z daktyli lub miodu. W ten sposób powstawały placki, które po wysuszeniu kruszono i wrzucano do wody. Całą miksturę podgrzewano z rozmarynem i pozostawiano w glinianych naczyniach, aby płyn sfermentował. Kiedy już to nastąpiło, spożywano je za pomocą trzcinowych rurek, ponieważ w piwie pływały resztki chleba i innych dodatków. Przygotowywaniem piwa zajmowały się wyłącznie kobiety. Wytwarzały one dwa rodzaje: ciemnie i mocne dla mężczyzn oraz lekkie pszeniczne piwo przeznaczone dla kobiet.
Źródło: https://pl.wikipedia.org
Kiedy nastał schyłek imperium Sumerów, Babilończycy przejęli pałeczkę kontynuując tradycje warzenia piwa i wprowadzili wiele udoskonaleń. Używali większej ilości dodatków, a proces produkcji był na tle zaawansowany, że wykorzystywano w nim kadzie zacierne, kotły warzelnicze oraz specjalne kadzie fermentacyjne. To jednak nie wszystko. Dla nas najważniejszą sprawą jest fakt, że Babilończycy jako pierwsi zaczęli dodawać do piwa chmiel. Można powiedzieć, że to kamień milowy w historii złocistego trunku. Ówcześni piwowarzy byli bardzo cenieni przez społeczeństwo. Pełnili również rolę lekarzy, z racji zbawiennych właściwości piwa, które było równie ważne w codzienności Babilończyków. Każdemu z nich przysługiwało piwo w ilości 3 litrów dziennie, a w kodeksie Hammurabiego znalazły się aż 4 regulacje w kwestii złotego napoju:
§ 108. Jeśli oberżystka jako zapłatę za piwo zboża nie przyjęła, (lecz) według odważnika (zbyt) dużego srebro przyjęła, bądź równowartość piwa względem wartości zboża obniżyła (i) oberżystce tej udowodni się to, do wody wrzuci się ją.
§ 109. Jeśli oberżystka, w domu której przestępcy zebrali się, przestępców tych nie pojmała oraz do pałacu nie doprowadziła, oberżystka ta zostanie zabita.
§ 110. Jeśli (kapłanka) naditum (lub) (arcykapłanka) entum, która w klasztorze nie mieszka, oberżę otworzyła, bądź po piwo do oberży weszła, obywatelka ta zostanie spalona.
§ 111. Jeśli oberżystka 1 (60-litrowy) antałek piwa na kredyt dała, w czasie żniw 50 siła zboża odbierze (sobie).
Źródło: pl.wikipedia.org
W starożytnym Egipcie również nie stroniono od piwa. Lud, który wznosił wielkie stożkowe grobowce zapisał się również na kartach piwnej historii. :) Skoro byli w stanie wybudować piramidy, to nic nie stało na przeszkodzie, aby wybudować browary, z której działalności państwo czerpało spore zyski. To właśnie w Egipcie znajdował się najstarszy browar na świecie datowany na około 3700 r. p.n.e. Podobnie jak w Sumerze i Babilonie, piwo miało też boskie powiązania. Egipcjanie wierzyli, że jest on darem od boga śmierci i odrodzonego życia – Ozyrysa. Według mitologii egipskiej to właśnie on podarował ludziom piwo. Wierzono również, że będzie ono potrzebne po śmierci w zaświatach, dlatego składano je do grobów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org