Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

17 lutego 2014

Piwo w Czechach

Z czego słyną Czechy? Z Krecika? Nie! Przede wszystkim z

0

Z czego słyną Czechy? Z Krecika? Nie! Przede wszystkim z piwa, które jest ważną częścią czeskiej kultury. Zapraszamy na tematyczną podróż po krainie słynącej z najlepszych piw na świecie.

czeskie piwoCHMIEL WART GŁOWY

Czesi świetnie znają się na piwie, a jego warzeniem zajmują się od stuleci. Jeszcze w czasach głębokiego średniowiecza zorientowali się, że uprawa chmielu to doskonały interes i zaczęli zajmować się doskonaleniem sztuki browarnicznej. Tajemnica jakości czeskiego chmielu tkwi w idealnych warunkach dla jego uprawy. Znakomity czeski chmiel był tak cennym towarem, że kupcom za przemyt jego sadzonek groziła kara śmierci. Dziś najbardziej znanym na świecie czeskim chmielem jest chmiel „Żatecki”. Nadaje piwu przyjemny, korzenno-ziołowy aromat.

PIWNE CZECHY

Czechy od lat są w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o roczne spożycie piwa na jednego mieszkańca. Kultura picia piwa wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Piwo jest tanie, a lokali z wyszynkiem jest mnóstwo, nawet na prowincji. Na piwo przy barze stać niemal każdego dorosłego obywatela. I chyba będzie tak po wsze czasy, bo każdy rząd boi się podnosić akcyzę na piwo, zdając sobie sprawę, że nic tak bardzo nie rozsierdzi wyborców jak podwyżka cen ulubionego trunku.

SESYJNOŚĆ

Popołudniowe spotkania w lokalnej piwiarni to rytuał większości Czechów. Czesi uwielbiają te spotkania. Piwny podwieczorek naszych południowych sąsiadów składa się z kilku kufli piwa (pamiętajmy jednak, że z reguły piwa czeskie są słabsze – zawierają ok. 4% alkoholu), pleśniowego sera leżakującego w oliwie z papryczką – tzw. nakładanego hermelina lub popularnej czeskiej zakąski, czyli utopenca, inaczej kiełbasy w marynacie.

PRZODOWNICY PIWA

Czechy

Czesi wkładają serce do warzenia ulubionego trunku, a miłość ta jest odwzajemniona. Znajdują się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o liczbę browarów regionalnych i rzemieślniczych. Co więcej, mogą się także poszczycić znakomitą różnorodnością gatunków piwa. Niemal każda miejscowość ma swoje lokalne piwo, warzone według tradycyjnych receptur. To właśnie w Czechach powstało pierwsze muzeum piwa na świecie i został napisany pierwszy podręcznik do warzenia piwa. Czesi także jako pierwsi wyprodukowali pilzneński typ piwa i jego historię chcielibyśmy Wam przybliżyć.

PILSNER URQUELL

Chyba najbardziej kojarzonym z Czechami piwem jest Pilsner Urquell. Związana jest z nim ciekawa historia. W 1836 roku mieszkańcy Pilzna postanowili zamanifestować swoje niezadowolenie z jakości serwowanego w mieście trunku, wylewając do rynsztoka aż 36 beczek piwa! Następnie zatrudnili bawarskiego piwowara, który miał podnieść jakość złotego trunku. Josef Groll, bo o nim mowa, opracował w 1842 roku recepturę złocistego piwa dolnej fermentacji, które szybko zyskało sławę i popularność również poza granicami Czech.

Groll uzyskał wyjątkowy, klarowny napój dzięki połączeniu kilku czynników. Warzył piwo w chłodnym miejscu, użył miejscowej wody, jasnego słodu wytwarzanego z jęczmienia uprawianego w najbliższej okolicy oraz drożdży fermentujących na dole kadzi. W tym samym czasie rozpowszechniła się moda na picie piwa ze szklanych naczyń. Nic dziwnego. W końcu trzeba sycić nie tylko podniebienie, ale również oczy!

A INNE PIWA?

Nie sposób ogarnąć w jednym artykule całej czeskiej panoramy piwnej. Bo przecież oprócz Pilsnera Czesi mają także mnóstwo innych piwnych skarbów. Do najbardziej znanych z nich należą Budweiser, Staropramen, Kozel, Březňák, Krušovice. Browarów regionalnych i rzemieślniczych nie próbujemy nawet wymieniać. Z całą pewnością Czechy należy uwzględnić na mapie w piwnych podróżach po Europie. O tym, gdzie jeszcze warto pojechać na piwną wycieczkę, możecie przeczytać w artykule o 3 najciekawszych miejscach piwnych każdego piwosza.