Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

12 czerwca 2017

Piwo na lajcie

Poznaj ciekawą historię piwa light.

0

Piwa typu light charakteryzują się obniżoną zawartością alkoholu lub kalorii. Z łatwością wymienimy kilka piw z Ameryki, które reprezentują ten styl, ale w Polsce to wciąż nieodkryta karta. Czy wiesz, kiedy powstało pierwsze piwo light i jak brzmiało słynne hasło reklamowe Miller Lite? Jeśli nie, zapraszamy do wyjątkowo lekkiej” lektury.

CIĘŻKIE POCZĄTKI LEKKIEGO PIWA

Amerykańskiego lagera w wersji light warzył przez krótki czas w latach 40. Coors. Do dziś browar ten produkuje znane w USA „Coors Light”. Jednak za oficjalną datę premiery pierwszego piwa light przyjmuje się rok 1967. Wtedy to spółka Rheingold Beer zaprezentowała pierwsze piwo o obniżonej zawartości kalorii – „Gablinger’s Beer”.  Niestety produkt okazał się klapą.

źródło: http://glibandsuperficial.blogspot.com

Za wynalezieniem piwa o zredukowanej zawartości kalorii stał Joseph Owades, biochemik pracujący w Rheingold Beer.

źródło: http://www.sfgate.com

TRIUMF MILLERA

Pierwszym piwem light, które odniosło gigantyczny sukces, było „Lite” z Browaru Miller, produkowane od 1972 r. Piwo o niższej zawartości kalorii zyskało popularność dzięki kampanii reklamowej i haśle „Great Taste, Less Filling”, co można przetłumaczyć jako „smakuje świetnie i mniej syci”. W 1977 r. Miller zajmował drugie miejsce pod względem sprzedaży piwa w USA. Dziś jest na trzeciej pozycji, a przed nim znajdują się giganty, takie jak „Coors Light” i „Bud Light”.

źródło: pinterest.com

LIGHT, LITE, LEKKI

Masz ochotę na lekkie, orzeźwiające piwo w iście amerykańskim stylu? Sięgnij po Lecha Lite, który swoją lekkość zawdzięcza niższej zawartości alkoholu, wynoszącej 3,5%. Ma orzeźwiający smak i aromat, dzięki  chmieleniu na zimno znanym, amerykańskim chmielem Cascade. Odmianę tę wykorzystuje się zwykle przy warzeniu piw górnej fermentacji (IPA, APA), aby uzyskać cytrusowe aromaty. Ponadto Lech Lite ma ponad 30% mniej kalorii niż inne lagery na polskim rynku. Dlatego stanowi idealny wybór dla tych, którzy częściej sięgają po sałatkę, a nie pizzę ;).

źródło: kp.pl

LEKKOŚĆ PO POLSKU

W klasyfikacji stylów piwnych wg PSPD (Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych) na próżno szukać stylu light. Pojawia się za to piwo jasne lekkie, będące lżejszą wersją Pilznera. Najwięcej trunków tego rodzaju skosztujecie oczywiście w Czechach. Piwo jasne lekkie powinno być rześkie i orzeźwiające. Stanowi dobry wybór na długie, gorące noce.

źródło: browarstaropolski.com

Nasza propozycja to „Pomorskie świadomie lekkie” z Browaru Staropolskiego z charakterystycznym, kabłąkowym zamknięciem, które pokochaliśmy od pierwszego spojrzenia!

Czy lekkie piwa są w stanie zawojować polski rynek? Czekamy na Wasze opinie!