Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

22 kwietnia 2014

Piwo jasne czy ciemne? O co chodzi?

Zastanawialiście się kiedyś od czego zależy to, że dane piwo jest jasne lub ciemne? Jeśli nie to macie okazję dowiedzieć się trochę faktów na ten temat.

0

Zastanawialiście się kiedyś od czego zależy to, że dane piwo jest jasne lub ciemne? Jeśli nie to macie świetną okazję dowiedzieć się trochę faktów na ten temat.

W sklepach i pubach możemy znaleźć zarówno piwa jasne jak i ciemne. Chyba każdy lubi sobie urozmaicać życie, więc sięgamy po oba rodzaje. Skąd jednak podział na piwa jasne i ciemnie? Zapraszamy do lektury!

BARWA PIWA

Kolor jaki jest każdy widzi. Piwa mają bardzo szerokie spektrum barw. Począwszy od tych prawie przezroczystych aż po ciemne niczym kawa. Dobrym przykładem dla piwa jasnego będzie lager (Tyskie Klasyczne, Lech lub Żywiec), a dla ciemnego porter (Ciechan PorterCornelius Porter czy Black Boss) lub ciemny lager jak Książęce Ciemne Łagodne. Co tak właściwie decyduje o kolorze naszego ulubionego trunku? Można powiedzieć, że głównym sprawcą całego zamieszania jest słód użyty do produkcji piwa. To właśnie ten składnik ma największy wpływ na barwę piwa. Więcej na temat słodu możecie przeczytać w artykule czym jest słód?, w którym bliżej przyjrzeliśmy się różnym gatunkom słodów. Jednak to nie jest jedyny czynnik.

piwo jasne czy ciemne

Na barwę wpływa również filtrowanie piwa lub jego brak oraz rodzaj użytych drożdży. Nie ma to wpływu w aż tak dużym stopniu jak w przypadku słodu, ale musieliśmy o tym wspomnieć. ;) Chcemy tylko dodać, że barwienie piwa jest jak najbardziej naturalnym procesem, a więc niezależnie czy sięgamy po piwo jasne czy piwo ciemne, nie musimy obawiać się dodatku żadnych sztucznych barwników. Do mierzenia barwy piwa oraz słodu Europejska Konwencja Piwa opracowała specjalną jednostkę EBC.  Im większa wartość EBC tym ciemniejsze piwo. Przykładowo Miłosław Koźlak, który należy właśnie do tego gatunku powinien mieścić się w granicach 35-60 EBC. Jest to zatem typowe, ciemne piwo, o wyrazistym kolorze i smaku.

PIWA JASNE I CIEMNE – RÓŻNICE W SMAKU

Jednak piwo to nie tylko kolor, ale też smak. Tu znów pojawia się słód. Nie ma on jednak aż tak dużego wpływu na smak, jak na barwę.  W zależności od rodzaju słodu, będzie on wpływał bardziej na smak lub aromat piwa. Różnica w smaku piw ciemnych i jasnych jest jednak bardzo wyczuwalna. Jasne piwa zazwyczaj cechują się delikatniejszym smakiem. Zdaniem konsumentów jasne piwo lepiej też orzeźwia – oczywiście odpowiednio schłodzone. Być może z tym związany jest fakt, że w Polsce jasne piwa sprzedają się lepiej?

piwo ciemne

Ciemne piwa natomiast zaskakują nutami karmelu, kawy czy czekolady. Sprawiają wrażenie nieco „cięższych”, często z wyczuwalną nutą słodyczy. Jeśli chodzi o ciemne piwa, rodzaje tychże trunków tworzą szeroki i różnorodny wybór smakowy, przy czym aby kupić całkiem dobre ciemne piwo, wystarczy na ogół odwiedzić pobliski sklep. Chcemy też zwrócić uwagę, że barwa piwa nie wpływa bezpośrednio na zawartość alkoholu, choć można czasem odnieść takie wrażenie. Przykładowo porter i stout np. są piwami ciemnymi, ale znacząco różnią się od siebie zawartością alkoholu. Przykładem piw w gatunku stout może być Guinness, Dobry wieczór (oatmeal stout) oraz Ciechan Stout- piwa ciemne, w których zawartość alkoholu nie sięga nawet 6%.

SZARA STREFA – MIĘDZY JASNYM, A CIEMNYM PIWEM

kolor piwa

Czy piwa mogą być tylko jasne lub ciemne? Oczywiście, że nie! W świecie niebieskiej coli wszystko jest możliwe. W przypadku piwa nie musimy uciekać się do sztucznych barwników. Wystarczy dodać odpowiedni rodzaj słodu. Dobrym przykładem jest np. Książęce Czerwony Lager, które swoją czerwono-bursztynową barwę zawdzięcza słodom pilzneńskim i karmelowym. Tak więc nie wszystko jest białe lub czarne. ;)

A Wy jakie piwa wolicie? Jasne czy ciemne? Piszcie w komentarzach!