Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

2 lutego 2015

Piwo fermentowane w otwartych kadziach – o co chodzi?

Warzenie piwa to sztuka, która wyróżnia się bardzo długą i

0

Warzenie piwa to sztuka, która wyróżnia się bardzo długą i piękną historią. Niektóre browary szczycą się tym, że podtrzymują tradycję fermentowania piwa w otwartych kadziach. Sprawdźmy o co chodzi z tą fermentacją i czy rzeczywiście jest to takie dobre rozwiązanie?

ŚWIAT IDZIE NAPRZÓD

Gatunek ludzki ma to do siebie, że lubi kombinować, ulepszać i tworzyć zupełnie nowe, często niezwykle innowacyjne rozwiązania. W przeszłości piwo fermentowano tylko w otwartych kadziach – piwowarzy nie znali innych technik, które mogły pomóc im w produkcji złotego trunku. Pojawił się jednak inny, bardziej nowoczesny sposób fermentowania piwa w tankach cylindryczno-stożkowych. Ten wynalazek umożliwił ścisłą kontrolę procesu wytwarzania piwa.

TRADYCJA VS. NOWOCZESNOŚĆ

Zwolennicy fermentacji w otwartych kadziach twierdzą, że piwo zyskuje wtedy więcej walorów smakowych i zapachowych. Głównym powodem, dla którego nadal stosują ten system jest chęć utrzymania tradycyjnego smaku piwa. Poza tym fermentacja otwarta wygląda naprawdę spektakularnie! Kadzie mają różne kształty, wielkość. Mogą się różnić nawet materiałem, z którego są wykonane.

Na powierzchni unosi się kożuch z piany, przybierającej często kolor brązowawy albo brunatny (mają na to wpływ osady i drożdże). W Pilźnie możecie zobaczyć, jak wygląda proces fermentowania piwa w drewnianych kadziach. Warto jednak wiedzieć, że nie trafia potem do sprzedaży. Serwowane jest tylko turystom odwiedzającym browar.

Fermentacja otwarta – dobre widowisko

NA CZYM TO POLEGA?

Podczas fermentacji otwartej drożdże mają swobodny dostęp do tlenu. Mówi się, że drożdże fermentują wtedy „bezstresowo”. Piwowar ma cały czas ręce pełne roboty, bo przygotowanie kadzi fermentacyjnych to wcale nie taka prosta sprawa, ale niektórzy piwowarzy czerpią z tego wielką satysfakcję.

Piana powstała podczas fermentacji otwartej

ZA, A NAWET PRZECIW

Część browarów świadomie odeszła jednak od fermentacji otwartej. Jedną z głównych przyczyn jest trudność w kontrolowaniu parametrów produkowanego piwa. Jedną z głównych przyczyn stała się trudność w wyprodukowaniu piwa o stabilnym smaku. Sami pewnie wiecie, że nie ma nic bardziej irytującego niż zakup ulubionego piwa, które jest jakieś inne… Parametry wytwarzania piwa są trudniejsze do kontroli, ale dla miłośników tradycji ma to swój niezaprzeczalny urok i trudno się z tym kłócić.

Kolejnym argumentem przeciwko jest obecność w powietrzu mikroorganizmów, czyli drożdży, bakteri, pleśni, które nie próżnują. Mimo, że są niszczone podczas pasteryzacji, to i tak mogą wywrzeć negatywny wpływ na smak i klarowność piwa. 

Nowoczesny sposób fermentacji


Próbowaliście piw fermentowanych w otwartych kadziach? Czujecie różnicę? Czekamy na Wasze opinie!