10 marca 2014
Piwo do deserów
piwo do deserów, jak dobrać piwo do deseru, piwo deserowe, deser do piwa, piwo do deserów
10 marca 2014
piwo do deserów, jak dobrać piwo do deseru, piwo deserowe, deser do piwa, piwo do deserów
Często zastanawiamy się, czy można łączyć piwo ze słodkimi potrawami, a jeśli tak, to jak należy to robić?
Deser to dla wielu łasuchów ulubiona część posiłku, a jeśli w dodatku uwielbia się piwo, to zasadnym jest postawienie pytania o prawidła rządzące zestawianiem deserów z piwem. Najczęściej mówi się (i jest to ogólna zasada kulinarna), że do potraw niesłodkich podaje się napoje niesłodkie, zaś do potraw słodkich – słodkie.
W ten sposób, na przykład, z deserami słodkimi wyśmienicie się komponują mocne słodkie oraz półsłodkie wina deserowe, tzw. Vins du Dessert. Są to wina mocne, zawierające zazwyczaj od 14 do 22% alkoholu. W świecie piw kryteria te spełniają koźlaki, stouty oraz portery. Są to piwa ekstraktywne, mocne z rozbudowanym bukietem smakowo zapachowym.
Do ciast, tortów, pączków oraz wszystkiego, co zawiera czekoladę świetnie nadaje się milk stout , piwo rodem z Wielkiej Brytanii. Zawiera ono laktozę, czyli cukier mleczny, co nadaje piwu gładki i jedwabisty smak, przypominający nieco kawę z dodatkiem mleka. Mlecznego stouta dostaniecie także w Polsce. Pytajcie o Sweet Cow z Alebrowaru.
CO DO CZEGO?
Miłośnikom mięs z dodatkiem owoców i czekolady, lodów (ale nie owocowych), budyniów ciast z bakaliami oraz wszystkich cięższych deserów w szczególności polecamy porter bałtycki , na przykład Komes lub Ciechan Jest mocniejszy od stouta i zawiera więcej ekstraktu, jest więc bardziej treściwy. W jego smaku możemy wyczuć nuty alkoholowe, palone, orzechy, toffi, a nawet suszone owoce – m.in. śliwki.
Koźlaki to duża rodzina. Słodsze, esencjonalne koźlaki także dobrze komponują się z deserami, zwłaszcza z tymi o nieszablonowym smaku. Dobrym przykładem będzie tutaj ciasto czekoladowe z chilli, czy ciasto dyniowe z cynamonem.
Pewnym odstępstwem od serwowania piw treściwych do potraw słodkich są belgijskie piwa typu lambic, zwane przez niektórych piwnym szampanem. Zawierają one stosunkowo niewiele alkoholu, a swój wyjątkowy smak zawdzięczają dzikim drożdżom używanym podczas procesu warzenia oraz dodatkowi moszczu owocowego. Ze względu na owocowe nuty wyśmienicie się komponują ze wszystkimi deserami z dodatkiem owoców.
A MOŻE JEDNAK?
A teraz zapomnijcie o wszystkim, co zostało napisane powyżej. Czy aby na pewno warto płynąć z głównym nurtem kulinarnym i bardzo słodki tort zapijać mocnym i słodkim piwem? Może w trakcie jedzenia deseru warto zbalansować jego smak czymś łagodniejszym? Nam na przykład Książęce Ciemne Łagodne wyśmienicie pasuje do słodkości. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być też Książęce Burgundowe Trzy Słody, które ze swoją różaną nutą wyśmienicie pasują do bakalii. Naprawdę warto eksperymentować samemu.