30 września 2013
Piwny savoir vivre. Jak nie nawarzyć sobie piwa przy gościach i je dobrze zaserwować
Piwo, podobnie jak wino, ma swoje złote zasady serwowania. Dowiedzcie
30 września 2013
Piwo, podobnie jak wino, ma swoje złote zasady serwowania. Dowiedzcie
Piwo, podobnie jak wino, ma swoje złote zasady serwowania. Dowiedzcie się, jak odpowiednio je podać i nie nawarzyć sobie piwa przy gościach!
TEMPERATURA
Często zadajemy sobie pytanie, w jakiej temperaturze podawać złocisty trunek? Piwny savoir-vivre wymaga, by jego temperaturę dobierać do rodzaju piwa oraz temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że im mocniejsze piwo i wyższa zawartość ekstraktu, w tym wyższej temperaturze powinno być serwowane. Pomoże to esencjonalnym piwom (np. porterowi) w pełni rozwinąć swój bukiet smakowy. W przypadku piw jasnych i lekkich, odpowiednią temperaturą serwowania jest 8-12 C. Wtedy możemy w pełni ocenić ich orzeźwiający smak. Pamiętajmy jednak, aby nie serwować piwa zbyt zimnego, ponieważ jedyną rzeczą, jaką wtedy wyczujemy, będzie dwutlenek węgla. A już zupełną zbrodnią jest trzymanie piwa w zamrażarce!
NALEWANIE
To często niedoceniana, ale niezwykle ważna czynność. Przed nalaniem piwa do szklanki, zwilż delikatnie jej ścianki wodą. Dzięki temu złocisty trunek będzie wolniej wytracał gaz. A poziom pianki? Może sięgać na dwa palce. ;) Aby osiągnąć pożądany efekt, lej piwo po ściance do 2/3 pojemności. Następnie spionizuj kufel, by reszta napoju wlała się prostopadle do naczynia.
PIWNY SAVOIR-VIVRE, CZYLI W CZYM PODAWAĆ?
Jeśli nie chcesz naważyć sobie piwa przy gościach, nie podawaj go w puszce ani w butelce. Za naczynie powinno służyć tylko i wyłącznie szkło. Poniżej znajdziesz typy szklanek właściwe do najbardziej znanych rodzajów piwa.
Ale – ten rodzaj piwa podajemy w prostych, otwartych szklankach z grubego szkła.
Lager – lagery podajemy w cienkich, prostych (lub lekko rozszerzających się ku górze) szklankach.
Pils – dla piw tego typu wybieramy solidny kufel z grubego szkła.
Piwo pszeniczne – do piwa tego rodzaju wybieramy szklankę z rozszerzoną czaszą w górnej części szklanki, która zwęża się u samej góry.
Portery i stouty – do tych piw wybieramy ciężką szklankę z rozszerzoną górną częścią.
A jakie są Wasze porady, żeby nie nawarzyć sobie piwa przy gościach?