Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

14 marca 2016

Piwny recykling dla gadżeciarzy

Jesteś gadżeciarzem a zarazem dbanie o środowisko nie jest Ci obce? Zobaczcie, co możecie zrobić, aby zadbać o naszą planetę!

0

Dbanie o środowisko nie jest Ci obojętne? Sprawdź, jak być eko i jednocześnie dobrze się przy tym bawić. Zobaczcie gadżet przeznaczony specjalnie dla piwnych eko gadżeciarzy.

KWESTIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

Ciekawostka
Żywotność szklanego opakowania to nawet 20 cykli. Oznacza to, że butelka może być aż 20 razy ponownie napełniona.

shutterstock_120536314
Butelki po piwie

Poza samym zapędem do nowych technologii, ważną kwestia jest ochrona środowiska. My, piwosze jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę. Również browary dbają o ekologię. Pamiętacie ile wody zużywa przeciętny browar do produkcji 1 litra piwa? Zapominalskich zapraszamy po odpowiedź do naszego tekstu Ile piwa w wodzie? O środowisko możecie też zadbać sami. Wystarczy kupować piwo w butelce i regularnie je oddawać do sklepu. Żywotność szklanego opakowania to nawet 20 cykli. Oznacza to, że butelka może być aż 20 razy ponownie napełniona. Oczywiście zanim trafi do rozlewni jest dokładnie sprawdzana i myta. Poza tym, szkło w całości poddaje się recyklingowi. Przemyślcie tę kwestię, kiedy następnym razem będziecie stać w kolejce.

EKO GADŻETY

Ciekawostka
Pewna amerykańska firma produkuje materiał wykorzystywany do druku 3D z piwnych odpadów.

Zrobiło się trochę nudno, a przecież mieliśmy mówić o gadżetach. Każdy z Was słyszał kiedyś o druku 3D. To taka ulepszona wersja drukarki, która jest w stanie drukować obiekty trójwymiarowe. Ta technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Domowe drukarki 3D nie zdewastują nam portfela, a ich możliwości przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania. Pytanie tylko, co to ma wspólnego z piwem? ;) Pewna amerykańska firma, zajmująca się produkcją filamentów (materiał wykorzystywany do druku 3D,coś jak tusz lub toner w tradycyjnych drukarkach), postanowiła produkować je z piwnych odpadków. Materiał pasuje do wszystkich drukarek z PLA. Nie pytajcie nas, co oznacza ten skrót. ;) Piwny filament wytwarzany jest z resztek chmielowych szyszek, ziaren jęczmienia oraz drożdży. Nie się nie zmarnuje.

EKO DRUK W UŻYCIU

buzzed-beer-filament-stein_packaging-e1445531137839
Kufel z piwa
Źródło: http://www.3domusa.com

Wydrukowane za pomocą tego nietypowego materiału przedmioty mają fakturę podobną do drewna. Możecie to sprawdzić na poniższym zdjęciu. Ciekawostką jest też to, że materiał jest sprzedawany nawinięty na szpulę, która również jest zrobiona z biodegradowalnego materiału. Firma ma w swojej ofercie też filmament zrobiony ze zużytych ziaren kawy. Może ktoś warzył Coffee Stouta i nie miał co zrobić z odpadkami? :) Taki materiał doskonale się nadaje do wydrukowania np. kufla do piwa. Wystarczy tylko zaprojektować odpowiedni wzór na komputerze i zacząć drukowanie. ;) W tym przypadku, zastosowanie popularnej mailowej stopki nas nie dotyczy. :D