13 lipca 2015
Piwna nomenklatura
Trochę czasu już się znamy. Pewnie przeczytaliście już niejeden nasz
13 lipca 2015
Trochę czasu już się znamy. Pewnie przeczytaliście już niejeden nasz
Trochę czasu już się znamy. Pewnie przeczytaliście już niejeden nasz wpis i dowiedzieliście się paru ciekawych rzeczy. Żeby jednak ułatwić Wam zadanie propagowania piwnej kultury, przygotowaliśmy ściągawkę z najważniejszych piwnych terminów!
ABV – to nic innego jak objętość alkoholu wyrażona w procentach. Jest to skrót od alcohol by volume, co oznacz właśnie objętościową ilość alkoholu w danym trunku. Jest to najpopularniejszy sposób podawania zawartości alkoholu w piwie. Nie mylić z ABW, które też wskazuje na zawartość alkoholu, ale w ujęciu wagowym.
Birofil – jest to osoba, która zbiera różne gadżety związane z piwem: kapsle, etykiety czy podkładki. Jednym słowem entuzjasta piwa i wszystkiego co z nim związane. Więcej na ten temat poczytacie w artykule Birofilistyka – co to jest?
Brzeczka – krótko mówiąc jest to gęsta ciecz będąca efektem zacierania słodu, czyli jednego z etapu produkcji piwa. O samym zacieraniu przeczytacie później.
EBC – jednostka używana do określania barwy piwa opracowana przez Europejska Konwencja Piwa. Dzięki temu można lepiej sklasyfikować poszczególne style, których barwa musi mieścić się w ustalonym EBC. Im jego wartość jest wyższa, tym piwo jest ciemniejsze. Inną jednostką wyrażającą barwę piwa jest SRM.
Estry – związki chemiczne, które w piwie odpowiadają za owocowe i kwiatowe aromaty. Tworzą się w wyniku fermentacji. Bardzo przyjemne i pożądane w piwie! ;)
IBU – Tak jednym zdaniem to piwna skala goryczy. O wszystkich niuansach związanych z tym terminem przeczytacie w naszym wpisie poświęconym właśnie tej jednostce.
Keg – to po prostu beczka służąca do przechowywanie piwa pod ciśnieniem. Taką beczkę podłączamy pod kran i możemy cieszyć się świeżym piwem prosto z kija. :)
Kiper – zawód naszych marzeń. Inaczej osoba która zawodowo zajmuje się degustacją piwa. Jednak nie każdy może zostać kiperem. W tym zawodzie trzeba wykazać się wyjątkową „czułością” smakową.
Kraft – potoczne określenie piw rzemieślniczych, które swoją nazwę wzięły z od angielskiego craft beer. Zaciekawieni? Zapraszamy do artykuły na ten temat: piwo rzemieślnicze.
Multitap – ulubione miejsce beerloversa. Jest to lokal, w którym znajduje się wiele „kranów”, czyli nalewaków do piwa. Liczba kranów może czasami przyprawić o zawrót głowy, podobnie jak samo piwo. :)
Pinta – nazwa browaru rzemieślniczego i jednocześnie miara objętości. Może być angielska i amerykańska, sucha lub mokra. Waszą ciekawość zaspokoi ten artykuł
Pokal – szkło używane do picia piwa, kształtem przypomina kielich.
Szpunt – gumowa lub plastikowa zatyczka używana do zatykanie otworu w beczce. Podczas Oktoberfest odszpuntowywanie beczki jest znakiem do rozpoczęcia świętowania.
Warka – oznacza ilość piwa z jednego cyklu produkcji. To ile warek w ciągu doby jest w stanie uwarzyć browar określa jego zdolność produkcyjną.
Jeśli jesteście ciekawi wyjaśnienia innych ciekawych terminów, piszcie w komentarzach.