Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

21 sierpnia 2017

Piwa, których musisz spróbować!

Bo świat jest pełen piw!

0

Popadłeś ostatnio w piwną rutynę? Sklepowe półki przestały Cię zaskakiwać? W takim razie udaj się z nami w podróż po niezwykłych stylach i oczaruj swoje kubki smakowe. W drogę piwni poszukiwacze!.

PIWO PO FIŃSKU

Możemy się założyć (ale o przekonanie!), że Wasze pierwsze skojarzenie Finlandii i alkoholu nie padło na piwo. Tymczasem Finowie mogą pochwalić się swoim własnym stylem piwnym nazywanym Sahti. W jego skład wchodzi zestaw zbóż: pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym składnikiem są gałęzie i owoce jałowca, które Polakom są bardzo dobrze znane. Naszym rodakom do gustu może przypaść również fińska nazwa tego trunku, czyli: kuurna.

źródło: https://www.facebook.com/PINTACraftBeer/

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wcale nie musicie lecieć do Finlandii, by spróbować Sahti. Uwarzenia piwa w tym stylu podjął się między innymi browar Pinta,

PARA IDEALNA

Czyli pół na pół: słodycz i gorycz. A jednym słowem: Braggot – krzyżówka piwa i pitnego miodu. Swoją interpretację tego stylu zaprezentował browar Perun, warząc Braggot Barleywine o srogiej mocy 12,5% zawartości alkoholu, godnej średniowiecznych wojowników. Rarytas dla każdego, kto lubi delektować się aromatycznym i gęstym trunkiem.

źródło: piwneopinie.pl

CO PIŁ WARMIŃSKI CHŁOP?

Pamiętasz o Saisonach, warzonych z myślą o rolnikach, którzy w pocie czoła pracowali na roli? Warto wiedzieć, że chłopi na Warmii również mogli raczyć się wyjątkowym trunkiem. Mianowicie było to Rosanke, w którego skład wchodziły różnego rodzaju zboża, zioła, przyprawy i miód. Taka receptura miała nieść orzeźwienie, ale jednocześnie sprawiać, że piwo będzie treściwe.

źródło: https://www.facebook.com/BrowarKormoran/?ref=br_rs

Piwo w stylu Rosanke podjął się nie kto inny, jak warmiński browar Kormoran. Jak wyszło? Powiemy tylko tyle, że chcielibyśmy częściej bywać na Warmii!
Nie sposób zapomnieć również o polskiej dumie piwowarstwa, o której przeczytacie w tekście o piwie grodziskim. To jak, na które piwo polujecie w pierwszej kolejności?