10 lipca 2017
Piwa Europy Zachodniej
Rozsmakuj się w różnorodności prosto z Zachodu!
10 lipca 2017
Rozsmakuj się w różnorodności prosto z Zachodu!
Europa Zachodnia piwem stoi – i to jak różnym! Od tradycyjnego niemieckiego piwa przygotowywanego w zgodzie z XVI-wiecznym Reinheitsgebot, po nowoczesne smaki serwowane w Wielkiej Brytanii i Belgii. Z pewnością można się tą różnorodnością nasycić i odkryć coś wyjątkowego dla siebie. Zapraszamy w podróż po najpopularniejszych piwach Europy Zachodniej!
Belgia to raj dla smakoszy piwa. W tym niewielkim kraju powstało więcej stylów piwnych, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Receptury, na bazie których przygotowuje się sporą część z nich, liczą sobie ponad sto lat. W piwiarniach gęsto rozmieszczonych przy wąskich uliczkach stolicy skosztować można wyjątkowo wytrawnych trunków. Na szczególną uwagę zasługują autentyczne piwa trapistów, warzone według ściśle przestrzeganych procedur w lokalnych klasztorach. Ale największym zaskoczeniem dla przyjezdnych jest piwo w stylu Lambic, warzone w spontaniczny sposób dzięki unoszącym się w powietrzu szczepom dzikich drożdży, występującym w rejonie Pajottenland, na zachód od Brukseli. Teoretycznie da się je uwarzyć wyłącznie w tym jednym miejscu. W praktyce można to zrobić również poza tym regionem, ale wówczas należy nabyć stare beczki z doliny Seny z zachowanymi w nich drożdżami. Przykładem takiego piwa jest „Boon Framboise Mariage Parfait”, malinowy Lambic z dodatkiem kwaśnych wiśni, będących idealnym dopełnieniem owocowego smaku.
źródło: http://helbergshumle.se
Najważniejsze symbole Francji to wieża Eiffla i wino zagryzane bagietką. A jednak tradycje piwowarskie są tu również obecne i sięgają starożytności. Stosunek do piwa zmienił się na terenach obecnej Francji dopiero pod wpływem Rzymian. Dziś tradycyjny Francuz faktycznie większym szacunkiem darzy wino, jednak nawet w tym kraju są regiony, gdzie piwo odgrywa ważną rolę – to Alzacja i leżące w pobliżu granicy z Belgią Nord-Pas-de-Calais. W tym ostatnim warzy się godne uwagi piwo w stylu Bière de Garde, wytwarzane zimą i wiosną w wiejskich domach a spożywane dla orzeźwienia latem. Najsłynniejszym piwem jest tu jednak „Kronenbourg 1664” – mocny, tradycyjny Lager pełny owocowych smaków. Z pewnością warto skosztować obu!
źródło: madlove.net
Największą dumą niemieckich piwowarów jest prawo czystości warzenia piwa, czyli Reinheitsgebot, obowiązujące od początku XVI wieku. Zgodnie z nim piwo można warzyć wyłącznie z wody, jęczmienia i chmielu. Ten swoisty konserwatyzm, wyrażony w przywiązaniu do reguł, przyniósł oczekiwany efekt – niemieckie piwo uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. „Krombacher Pils” zajmuje tu miejsce szczególne: po pierwsze, jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek niemieckich piw na świecie. Po drugie, zachwyca delikatną konsystencją kremu i łagodnym smakiem dobrze zrównoważonej mieszanki słodu i chmielu.
źródło: pinterest.com
Anglia stoi pubami. W miastach, miasteczkach i wsiach gęsta sieć piwiarni zaprasza spragnionych Beerloversów do kosztowania wyrobów mniej i bardziej znanych. Stylem, z którego Anglicy mogą być najbardziej dumni, jest styl Ale, charakteryzujący się mniejszym wysyceniem dwutlenkiem węgla, wywarzany za pomocą drożdży górnej fermentacji. Wśród najpopularniejszych piw w tym stylu wymienia się „Newcastle Brown Ale” – piwo warzone zgodnie z oryginalną recepturą, o wytrawnym, orzechowym smaku i delikatnym, kwiatowym zapachu.
źródło: www.huffingtonpost.com
Jak na tak mały kraj, o powierzchni zbliżonej do powierzchni powiatu olsztyńskiego, browarów tu całkiem sporo – i to nie byle jakich. Najlepiej kosztować ich w kawiarnianych ogródkach zlokalizowanych wokół Place d’Armes w stolicy Luksemburga. Najchętniej kupowaną marką piwa jest „Bofferding Pils”, warzony w mieście Bascharage – dobre, solidne piwo w stylu pilznerskim. 150 lat tradycji połączone z najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym i troską o świeżość produktu robią swoje!
źródło: http://www.sateless-suitcase.com
Czy Europa Zachodnia przekonuje Was do siebie swoimi piwnymi smakami? A może wolicie nasz lokalny, polski rynek? Dajcie znać w komentarzach, jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń :)