Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

7 marca 2016

Odlotowe piwo

Czy zastąpienie dwutlenku węgla azotem to karkołomny pomysł? Sprawdźmy!

0

To piwo to prawdziwa rakieta na dopalaczach! Jakie skutki niesie za sobą zastąpienie dwutlenku węgla azotem? Czy azot nie wpływa na smak piwa?  

guinness-stout-beer-widget-flickr-slworking2
Widget
Źródło: http://www.wired.com

Ciekawostka
Guinness zawdzięcza swoją legendarną pianę właśnie obecności azotu, zamkniętego w plastikowej kulce.

Azot w piwie to nie nowość

Nie każdy może sobie zdawać sprawę, że azot w piwie nie jest wcale takim nowym odkryciem. Guinness z powodzeniem stosuje ten gaz w swoich piwach dzięki niecodziennemu wynalazkowi – kulce „widget”. To rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano już w 1989 roku. Oczywiście różniło się ono od obecnie stosowanego, ale zasada działania była podobna. Guinness zawdzięcza swoją legendarną pianę właśnie obecności azotu, zamkniętego w plastikowej kulce. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że nie zmienia to smaku piwa, a jedynie pozytywnie wpływa na nagazowanie i pianę. Co się stanie jeśli postanowimy pójść o krok dalej?


Piwo Nitro
Piwo Nitro
Źródło: http://allaboutbeer.com

Ciekawostka
Zawartość azotu sprawi, że piana zacznie się pojawiać od dołu dając wręcz spektakularne widowisko znane z plakatów Guinnessa.

Co wyróżnia piwo azotowe?

Na zastąpienie dwutlenku węgla azotem zdecydował się browar Breckenridge Brewery, który planuje w pierwszym kwartale 2016 roku nową linię azotowych piw o nazwie Nitro Series. Jakie są zalety takiego rozwiązania? O doskonałej pianie już wcześniej wspominaliśmy. Jest tak gęsta i drobna, że aż chce się ją zjeść. Poza tym, takie piwo możemy bez problemu nalać do szklanki nie zważając na znane nam zasady. Nawet polewając piwo bezpośrednio z góry nie musimy obawiać się przelania. Zawartość azotu sprawi, że piana zacznie się pojawiać od dołu dając wręcz spektakularne widowisko znane z plakatów Guinnessa. A co z minusami? Po pierwsze piwo musi posiadać określoną i stosunkowo niską temperaturę podczas nalewania. Drugim minusem czysto azotowych piw, jest całkowity brak nagazowania i płaski smak. Cały gaz ucieka w pianę nie pozostawiając po sobie śladu w samym piwie.

Premiery nowych piw azotowych

Wróćmy jednak do nadchodzącej serii. Browar planuje czteropaki puszek, w których znajdziemy dwie nowości. Pierwszą z nich jest Nitro Vanilla Porter, a towarzyszyć mu będzie Nitro Lucky U IPA. Zapowiada się bardzo ciekawie. Oba są określane jako wyjątkowo pijalne, co ma związek z brakiem wysycenia. Nie jest to jednak pierwsza taka próba. Browar Left Hand Brewing już w roku 2011 zaprezentował pierwsze piwo butelkowe z azotem. Jeśli nasz wpis nie zachęcił Was do skosztowania, to może zmienicie zdanie po obejrzeniu poniższego filmu.