5 września 2016
Największe piwne kolekcje
Mowa o zakręconych piwnych kolekcjonerach.
5 września 2016
Mowa o zakręconych piwnych kolekcjonerach.
Mają w swoich zbiorach tysiące butelek, kapsli, etykiet i podkładek pod piwo. Mowa o zakręconych piwnych kolekcjonerach. Niektórzy z nich nawet nie lubią złotego trunku (a jednak to możliwe), ale nie przeszkadza im to w rozwijaniu ich birofilistycznej pasji.
Można zbierać znaczki, ale po co, skoro można kolekcjonować piwne akcesoria? To właśnie jest obszar zainteresowań birofila. Nie będziemy znów przypominać, czym jest birofilistyka, bo możecie o tym poczytać w naszym artykule. Jakie są największe zbiory birofilów i ile okazów liczą ich kolekcje? Zaraz wszystkie Wam pokażemy.
Amerykanin Ron Werner zgromadził największą na świecie kolekcję butelek. Ron zaczął je zbierać w wieku 14 lat, a dziś jego zbiór liczy 25866 sztuk. Myślicie, że kumple wpadają do niego i pytają, czy ma jakieś piwko w lodówce? Inny pasjonat butelek – Leif Sonne z miasteczka Svendborg z Danii – zaczął kolekcjonować je w 1968 roku.
źródło: http://www.atlasobscura.com/
Na początku lat 90. ubiegłego wieku miał ich już 10 tysięcy. Jego kolekcja zaczęła przerastać jego warunki mieszkaniowe i potrzebował nowego skarbca dla swoich cennych okazów. Stał się nim browar Carlsberga, dzięki czemu kolekcję mogli podziwiać również turyści. Obecnie zbiory liczą ponad 21 tysięcy nieotwartych butelek. W 2012 było ich 21508 sztuk. Sami zobaczcie, jak się prezentują!
Ta niesamowita kolekcja ułożona jest w porządku geograficznym. Stojące obok siebie butelki zajmują łącznie 1213 metrów!
Z czegoś trzeba się napić, a pan Stanisław Dzierżęga doskonale to rozumie. Zbiera kufle od 20 lat, a jego kolekcja liczy 9 tysięcy kufli, które pochodzą z 64 krajów. Natomiast Niemiec Heinrich Kath, który gromadzi kufle od 1997 roku, ma w swoim zbiorze 20 tysięcy sztuk. Z żalem przekazujemy wiadomość, że Heinrich nie lubi piwa, a jedynie kolekcjonuje kufle.
źródło:rmf24.pl
Nie w kontekście kultury, a oczywiście piwa. Mówią, żeby nie oceniać po okładce, ale są tacy, dla których to, co na zewnątrz, liczy się najbardziej. Wie o tym niemiecki birofil Hendrik Thomann, który w 2012 roku miał imponującą kolekcję 548556 piwnych etykiet. Ciekawe, ile wody musiał zużyć, aby zdjąć z butelek wszystkie etykiety. Wiesław Złotko z Radomia ma 35 tysięcy etykiet i jest to największy w Polsce zbiór etykiet browarów restauracyjnych.
źródło:www.ebay.com.au
Leo Pisker z Austrii może się pochwalić 152860 podkładkami pod piwo pochodzącymi z różnych krajów. Największa z nich ma wymiary 76 cm x 76 cm, a najmniejsza 25 mm x 25 mm.
źródło: www.brewpublic.com
Podobno gromadzenie podkładek to już osobny rodzaj kolekcjonerstwa, a ich zbieraczy nazywa się tegestologami, jednak nie udało nam się potwierdzić, czy jest to prawda. Chcecie zacząć kolekcjonować podkładki? Barowe podróże to na pewno jedna ze sprawdzonych metod, ale gdybyście szukali wyjątkowych okazów, to łapcie link.
To dość nietypowy gadżet do kolekcjonowania, bo Robert Begley z USA gromadzi barowe ręczniki. Zebrał 2372 sztuki z 27 krajów, a robi to od lat 90. XX wieku. Ciekawe, co wisi u niego w łazience i czy do plażowych ręczników również przykłada taką wagę.
źródło: www.telegraph.co.uk
Kiedyś granie w kapsle wystarczyło, by dobrze się bawić. Dziś już się tego nie spotyka, ale ich kolekcjonowanie nadal ma się dobrze. Przy ich gromadzeniu musimy być jednak bardzo ostrożni, jeżeli zależy nam na świeżutkim kapselku, który spoczywa na samym szczycie piwa. Nie może się zgiąć, ani zamazać. Poul Høegh Poulsen z Danii pewnie zna jakiś patent na to, bo zbiera kapsle od 1956 roku. Może poszczycić się kolekcją, która liczy ponad sto tysięcy sztuk z 183 krajów. Ciekawe, czy pan Poul lubi czasem pograć w kapsle, czy jednak dba o nie jak o największy skarb?
źródło: http://sn.dk/
Na ile sposobów umiecie otworzyć piwo? Bo Marinus von Doorn z Holandii ma na to ponad 30 tysięcy metod. Jak to, pewnie zapytacie? To proste – jego kolekcja otwieraczy do piwa liczy 33492 okazów. Swoją przygodę z otwieraczami do piwa kontynuuje od 1970 roku. Jesteście ciekawi, jak wygląda jego świątynia? Zobaczcie to na filmie. Myślicie, że przetestował je wszystkie?
źródło: http://www.pvenews.com/
Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście gromadzić swoich kolekcji, to łapcie za piwo i… macie już pierwszy kapsel i etykietę w swym zbiorze! Kolekcjonujecie coś? Koniecznie pochwalcie się swoimi skarbami w komentarzach!