Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

25 września 2013

Najdziwniejsze ciekawostki o piwie

Czy  piwo to nudny i nieciekawy napój? Nigdy w życiu.

0

Czy  piwo to nudny i nieciekawy napój? Nigdy w życiu. Złocisty trunek kryje w sobie najrozmaitsze, fascynujące historie. Poznajmy niektóre, najdziwniejsze ciekawostki o piwie.

Kufle

LEPSZE OD WODY?

W minionych wiekach picie nieprzegotowanej wody było niebezpieczne i wiązało się z ryzykiem zapadnięcia na wiele groźnych chorób. Inaczej było z piwem. Alkohol i chmiel w nim zawarty konserwowały trunek i chroniły człowieka przed zakażeniem. Przykładowo, o piwie w średniowieczu można powiedzieć, że było napojem zupełnie podstawowym, pitym do śniadania, obiadu i do kolacji. Pamiętajmy jednak, że napój ten był o wiele słabszy i smakował zupełnie inaczej niż dziś.

NIE TYLKO Z CHMIELEM

beczka

Jedna z najdziwniejszych ciekawostek o piwie jest taka, że nie zawsze zawierało ono chmiel. W początkach ery browarnictwa było ono  słodkawym, rzadko doprawianym napojem.
Co ciekawe, nie zawsze były to chmielowe szyszki. Do dziś stosuje się rozmaite przyprawy zamiast chmielu. Piwa z mieszanką ziół nazywają się gruit i mają wyjątkowy,  delikatnie gorzkawy smak. Można je kupić także w Polsce. Niedawno na Warmii  uwarzono na skalę przemysłową gruit lawendowy. Przepis odnaleziono w liście z XVI wieku, który dotyczył samego Mikołaja Kopernika!

 

ŻołmierzIPA, CZYLI NAPÓJ ŻOŁNIERZY

Brytyjskim żołnierzom, stacjonującym w Indiach zawdzięczamy zupełnie nową opowieść o piwie. W XIX wieku wiedza o konserwacji żywności była jeszcze w powijakach. Aby utrzymać morale żołnierzy na wysokim poziomie, admiralicja angielska dostarczała do Indii piwo typu pale ale. Jednak typowy angielski pale ale nie wytrzymałby podróży przez ocean. Postawiono na nową recepturę: mocniej przyprawiano piwo chmielem, zawierającym o wiele więcej bakteriobójczych (a także aromatycznych) alfakwasów. Tak powstało IPA, czyli India Pale Ale – jeden z najbardziej cenionych gatunków piwa.

TUCZĄCE?!   

Powszechnie uważa się, że piwo jest tuczące, jednak to przekąski do piwa tuczą najbardziej i to właśnie ich powinniśmy się wystrzegać. Litr piwa o zawartości ekstraktu 12 procent ma kaloryczność około 470 kalorii. Dla porównania kaloryczność 1 litra soku owocowego wynosi około 460 kalorii, a mleka pełnotłustego aż 650 kalorii. Nie znaczy to jednak, że możemy piwo degustować zupełnie bezkarnie –  pobudza ono apetyt.

A jakie Wy znacie najdziwniejsze ciekawostki o piwie? Podzielcie się nimi w komentarzach!