5 października 2015
Lager czy ale
Lager czy ale? To pytanie retoryczne. Często słyszymy podziały na…
5 października 2015
Lager czy ale? To pytanie retoryczne. Często słyszymy podziały na…
Lager czy ale? To pytanie retoryczne. Często słyszymy podziały na te dwie główne gałęzie piwnego drzewa genealogicznego, ale czy wiecie czym dokładnie się od siebie różnią?
Podstawową różnica miedzy ale a lagerem jest przebieg procesu warzenia i rodzaj zastosowanych drożdży. Nie raz spotkaliście się z określeniem piw górnej lub dolnej fermentacji. To właśnie rodzaj użytych drożdży, wskazuje na to z jakim piwem mamy do czynienia. W lagerach używane są drożdże fermentacji dolnej. Oznacza to, że drożdże pracują na dole brzeczki. Z kolei w ale jest odwrotnie, czyli drożdże unoszą się na powierzchni. Również temperatura, w jakiej odbywa się fermentacja, jest różna w obu przypadkach. Lagery lubią chłód, a ale wolą wyższe temperatury. Na tym nie koniec. Część z Was pewnie wie, że nazwa lager wywodzi się od niemieckiego lagern, co oznacza leżakować. I tu dochodzimy do kolejne różnicy. Lagery potrzebują znacznie więcej czasu na leżakowanie niż ale.
Źródło: http://www.popsci.com
Różnice w procesie warzenia niewątpliwie wpływają na efekt końcowy, czyli smak, zapach oraz wygląd gotowego piwa. Zacznijmy od wyglądu. Ale są zdecydowanie mętniejsze niż klarowne lagery. W smaku i zapachu też znajdziemy wiele różnic. Popijając ale na pewno wyczujemy wiele nut cytrusowych, owocowych (np. bananów w hefewaizenie) czy kwiatowych. Tu aromaty są bogate i bardziej złożone od prostszych pod tym względem lagerów. Te z kolei mogą pochwalić się większym nagazowaniem.
Niestety piw środkowej fermentacji nikt jeszcze nie wymyślił, ale piwowarzy lubią eksperymentować i prześcigają się w coraz to nowych recepturach. Nie raz zdarza się, że na rynku pojawia się piwo uwarzone przy użyciu drożdży „nieodpowiednich” dla danego stylu. Piwne style coraz bardziej przenikają się między sobą, co prowadzi do warzenia np. mocno chmielonych lagerów. Dobrym przykładem jest też american wheat, który może fermentować zarówno na dole, jak i na górze. ;)