Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

15 września 2016

KONKURS: Zdezerteruj z Tyskim i zgarnij nagrody!

Nasza Tyskonetka podróżuje przez kolejne państwa cesarstwa Austro-Węgier. Sprawdź, gdzie się zatrzymała i wygraj rynsztunek CK Piwosza!

0

To, że piwo jest trunkiem narodowym jest faktem niezaprzeczalnym. Wszak już Bolesław Chrobry podejmował nim cesarza Ottona! Tradycja piwowarska rozwijała się na naszych ziemiach przez wieki i nie osłabła nawet podczas zaborów, o czy przypomina nam dobitnie Mecenas i Mazur.

ZŁOTE CHWILE ZŁOTEGO NAPOJU

Pozostając na chwilę w temacie cesarzy… Inna koronowana głowa, przedstawiciel dynastii habsbursko-lotaryńskiej, Franciszek Józef I był wielkim miłośnikiem piwa. Za jego to panowania nastąpił znaczny rozwój piwowarstwa na podległych mu ziemiach dawnej I Rzeczypospolitej. Dla przykładu, na terenie samej Galicji w 1914 r. działało 350 browarów! Rozkwitał też browar w Tychach, gdzie w Browarze Książęcym, nawet w czasie Wielkiej Wojny, budowano w pocie czoła niezwykle nowoczesną na owe czasy warzelnię.

tyskie1

Cesarz Franciszek Józef I

CO KRAJ, TO PIWO

Mecenas i Mazur, znani miłośnicy piwa, to bohaterowie, których wojna rzuciła do austro-węgierskiej armii. W wojsku Habsburgów mówiono kilkunastoma językami, z czego aż 3 były językami oficjalnymi! Z tej lingwistycznej wieży babel wynikała też okoliczność wielce dla wszystkich Beerloversów sprzyjająca. Otóż w tej wielokulturowej armii tworzono i pito wiele różnych alkoholi, w tym piw. Ot choćby Węgrzy. Czym raczyli się nasi południowi bracia? Na pewno chętnie wznosili pohár lub korsó (tak nazywają się pokale do piwa) wypełniony trunkiem z budapesztańskiej dzielnicy Kőbánya. Od XIX było to centrum produkcji węgierskiego piwa, gdzie powstaje do dziś choćby Dreher –  słynne piwo z dolnej fermentacji. A co jeśli Mazur i Mecenas woleliby wybrać złocisty trunek z Austrii? Na pewno ich podniebienia zostałyby usatysfakcjonowane. Od połowy XIX w. była ona jedną z potęg browarnictwa. Bez wątpienia skusiliby się na jakiegoś rasowego pszeniczniaka albo vollbeera typu Zipfer. Szczególnie w towarzystwie olbrzymiego wiener schnitzla! :)

PIWNE PODRÓŻE W CZASIE

Po takiej eskapadzie nasi krajanie z pewnością zatęskniliby za Polską. Wtedy wystarczy, że zajrzą do bagażnika swej Tyskonetki i uszczkną odrobinę zapasu tego, co najlepsze w naszej historii – Tyskiego oczywiście!

tyskonteka315322

Tyskonetki w Tyskich Browarach Książęcych, źródło: http://fotopolska.eu/

A jeśli chcielibyście przenieść się w czasy przełomu XIX i XX w. i zajrzeć do wiekowych kadzi i warzelni z epoki, to jest taka możliwość. Zarezerwujcie koniecznie wizytę w Tyskim Browarium! Pięknie odrestaurowane Muzeum Piwowarstwa zapewnia żywą lekcję historii w samym browarze, nad którym unosi się duch twórcy jego świetności –  księcia Jana Henryka XI von Pless. Na zdrowie!

KONKURS! WYGRAJ TYSKIE, KUFEL I “DEZERTERÓW”!

Ducha historii możesz poczuć także w naszym konkursie. Weź udział w konkursie dezerterskim i wygraj 1 z 15 zestawów CK Piwosza, na co składają się: butelka z Tyskim Groniem, stylowy kufel i niezapomniany film “Dezerterzy” na DVD!

brlvrs_tyskie_giftpack_01-1

Oto, co musisz zrobić:

1. Zaloguj się do serwisu aby móc wziąć udział w konkursie:

Logowanie Rejestracja

2. Obejrzyj uważnie reklamę z Mecenasem i Mazurem, którą załączamy poniżej. Napisz numer rejestracji, jaki ma Tyskonetka, którą przemieszczają się nasi bohaterowie.

3. Następnie puść wodze fantazji i opisz wymarzoną podróż po Europie, w jaką można by ruszyć naszym stylowym wehikułem.

Konkurs zakończony

 

Zwycięzcy konkursu:

1. Krzysztof Paszkiewicz

2. Jerzy Gołębiowski

3. Jacek Zgraja

4. Cezary Droszuk

5. Patryk Sak

6. Dariusz Olech

7. Beata Chołodowska

8. Dariusz Wlazło

9. Anna Żuchowska

10. Małgorzata Morawska

11. Mariusz Malinowski

12. Łukasz Opałka

13. Jakub Łukasik

14. Aleksandra Grzybczak

15. Bartosz Piontek