Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

11 stycznia 2018

Konkurs! Pilsner Urquell 175 Lat

W 2012 r. Pilsner Urquell świętował 170. urodziny. Jubileusz uczczono…

0

W 2012 r. Pilsner Urquell świętował 170. urodziny. Jubileusz uczczono aukcją, na której wystawiono 10 limitowanych butelek. Dochód ze sprzedaży szklanych arcydzieł przeznaczono na cele charytatywne. Tak narodziła się nowa tradycja. Od tamtej pory co roku Pilsner Urquell angażuje znanych projektantów, zdolnych studentów i najwyższej klasy rzemieślników, a wszystko w słusznej sprawie.

BECZKA INSPIRACJI

Autorem dwóch pierwszych unikatowych koncepcji butelek jest Lars Kemper, niemiecki projektant mieszkający w Czechach, którego natchnęły tradycyjne beczki z pilzneńskiego browaru. Na aukcji w 2012 r. wystawiono 10 ręcznie robionych litrowych butelek. To dzieła wykonane przez rzemieślników z Nowego Boru, od stuleci związanego z przemysłem szklarskim. Dodatkową zachętą dla licytujących był przywilej napełnienia butelki niefiltrowanym Pilsnerem prosto z beczki w browarze.

źródło: larskemper.com

Łączny przychód ze sprzedaży wszystkich szklanych arcydzieł wyniósł około 90 tysięcy złotych. Pieniądze przekazano na rzecz organizacji Paraple Center, która pomaga ludziom sparaliżowanym po urazie rdzenia kręgowego. Zachęceni sukcesem organizatorzy postanowili uczynić z tego coroczną akcję przedświąteczną, opartą na niezmiennych zasadach: 10 niesamowitych butelek, szczytny cel i kultywowanie tradycji.

źródło: pinterest.com

Lars Kemper posiada w swoim portfolio także inne, imponujące projekty dla Pilsner Urquell: elegancką butelkę i gustowne pokale.

źródło: larskemper.com

źródło: larskemper.com

źródło: larskemper.com

NIEPOWTARZALNY WZÓR

W 2014 r. butelkę zaprojektowała Miroslava Kupčíková, zaś nad wykonaniem czuwał Lars Kemper. Artystka szukała sposobu, który podkreśliłby kolor trunku, jednocześnie zachowując tradycyjny charakter marki Pilsner. Tak powstała butelka, której faktura przypomina pęknięte szkło. Na licytacji zebrano ponad 700 tysięcy czeskich koron, czyli ponad 100 tysięcy złotych.

źródło: larskemper.com

PRZYPIECZĘTOWANIE TRADYCJI

Projekt na licytację w 2015 r. przygotowała Lenka Husárková, studentka Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze. Przy pracy towarzyszył jej słynny szklarz Bořek Šípek. Wszystkie butelki produkowane były w oparciu o tradycyjne techniki wydmuchiwania szkła w drewniane formy. Na każdej znalazła się czerwona pieczęć, znana z etykiet Pilsnera.

źródło: prazdroj.cz

HISTORIA ZAMKNIĘTA W BUTELCE

Maxim Velčovský zainspirowany starą bramą wjazdową w pilzneńskim browarze i czerwoną pieczęcią zaprojektował butelkę, która pojawiła się na aukcji w 2016 r. Aby jeszcze bardziej podkreślić związek z browarem i jego historią, umieszczono w zamknięciu kawałek kamienia ze słynnej bramy wjazdowej.

źródło: instagram.com

 

Konkurs zakończony

Lista zwycięzców:

Agnieszka K., Alan S., Marek S., Janek G., Sylwia H., Iwona D., Michał Ł., Andrzej R., Anna W., Monika P., Dorota G., Krystian O., Adrian O., Przemysław M., Marcin G.