13 września 2019
Jak prawidłowo nalewać piwo? Poradnik
Bo lanie piwa to nie przelewki
13 września 2019
Bo lanie piwa to nie przelewki
Mogłoby się wydawać, że nalewanie piwa to drobnostka – kto by się nad tym długo zastanawiał. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ten element stał się niezwykle istotny dla całego rytuału związanego z piciem piwa. Dlaczego prawidłowe nalewanie złocistego napoju jest tak istotne? Wyjaśniamy!
Obserwując zwyczaje osób pijących piwo, można wysnuć jeden wniosek – w przypadku nalewania piwa nie ma jednej reguły. Pod tym względem w Polsce panuje „wolna amerykanka”, każdy napełnia swoją szklankę w taki sposób, w jaki ma ochotę. Jedni dążą do uzyskania ogromnej piany, inni jej nie znoszą. W efekcie powstaje wiele swojskich sposobów nalewania piwa, a każdy z pijących z pewnością ma swój ulubiony.
Oczywiście trudno mieć pretensję do kogoś, że nie nalewa sobie piwa w oparciu o profesjonalne zasady. Wszystko jest kwestią gustu, a w końcu to nie my będziemy musieli spożywać źle podany alkohol. Gorzej, jeśli podczas wizyty w pubie zauważymy, że niedoświadczony barman częstuje wszystkich nieprawidłowo nalanym piwem.
Nieumiejętne nalewanie piwa może się odbić na naszym samopoczuciu. W piwie w procesie fermentacji powstaje alkohol oraz dwutlenek węgla. Wpływa on na poprawę smaku i aromatu złocistego trunku, a dodatkowo jest odpowiedzialny za wytwarzanie się piany. Jeżeli podczas wlewania piwa do szklanki powstrzymujemy ją przed wzburzeniem, gaz może uwolnić się w naszym żołądku, powodując ból brzucha oraz wzdęcia.
Jak w takim razie powinno wyglądać prawidłowe nalewanie piwa? Okazuje się, że… nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prawidłowa metoda będzie zależeć od rodzaju spożywanego napoju oraz typu szkła. Skupimy się jednak na dwóch podstawowych metodach – nalewaniem z butelki oraz dystrybutora.
Zacznijmy od szkła – jeśli sięgamy po jasny lager, najlepiej nadawać się będzie wysoka szklanka. Naczynie należy umyć w zimnej wodzie, a następnie tak wychłodzone szkło postawić pod dystrybutorem pod kątem 45°. Pamiętajmy również, by logotyp na szklance był zwrócony w kierunku gościa/klienta.
Na początku piwo nie powinno zbytnio się pienić. Napój powinien stopniowo spływać po ściance, natomiast po wypełnieniu szklanki w 3/4, należy wyprostować ją do pozycji pionowej. Dzięki temu na samej górze wytworzy się warstwa piany. Mówi się, że jej optymalna wysokość powinna odpowiadać grubości dwóch palców. Pamiętajmy tym samym, by unikać zanurzania wylewki w piwie. Szklankę trzymajmy w jej dolnej części, w przeciwnym wypadku możemy ogrzać piwo.
W przypadku butelki należy trzymać się podobnych zasad jak te przedstawione wyżej. Zaczynamy w ten sam sposób – piwo nalewamy powoli po ściance a po przekroczeniu 2/3 pojemności prostujemy szkło. Jeśli piany jest zbyt dużo, można na jakiś czas odstawić szklankę, a po pewnym czasie dopełnić resztą piwa.