Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

24 lipca 2014

Idealne na lato – piwo ryżowe

Pomyśleliście pewnie – znowu jakiś wynalazek i do tego jeszcze azjatycki! Jeśli rzeczywiście tak było, to jesteście w wielkim błędzie.

0

Pomyśleliście pewnie – znowu jakiś wynalazek i do tego  jeszcze azjatycki! Jeśli rzeczywiście tak było, to jesteście w wielkim błędzie.

CZYM JEST PIWO RYŻOWE?

Ryż jednoznacznie kojarzy się z Azją. Tym bardziej zaskakującym jest fakt, że piwo ryżowe rozpowszechnili w świecie nie Azjaci, a… Amerykanie! Piwo ryżowe ma w Ameryce całkiem długą historę. Takie trunki pito tam już w połowie XIX wieku. Kto wpadł na taki pomysł? Pierwsze browary w USA otwierali niemieccy emigranci jak Adolph Coors i Frederick Miller, którzy ze swojej ojczyzny przywieźli receptury ulubionych mocnych piw o wysokiej goryczce. Tyle tylko, że nie wszystkim Amerykanom przypadły one do gustu. Browarnicy zaczęli więc szukać czegoś, co złagodzi smak i nada orzeźwiający charakter ich napojowi. Właśnie w tym momencie na browarniczą scenę wchodzi ryż.

Ryż, piwo ryżowe

PIWO RYŻOWE W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Prawdziwy przełom przyszedł jednak 100 lat później – w okresie II Wojny Światowej. Pojawiły się wtedy dwie okoliczności, które bardzo przyczyniły się do popularyzacji piw z dodatkiem ryżu. Po pierwsze browary miały problem z dostępem do jęczmienia, z którego wytwarza się słód. Po drugie o lekkie i delikatne w smaku piwa zaczęły upominać się kobiety. Pod nieobecność mężczyzn walczących na froncie to właśnie panie stały się dużą grupą konsumentów złotego trunku. I tak oto piwo ryżowe na stałe zagościło na amerykańskich półkach sklepowych.

PIWO RYŻOWE W POLSCE

Zostawmy już w spokoju Amerykę i zobaczmy jak piwo ryżowe radziło sobie nad Wisłą. W Polsce piwa ryżowe nie mogą równać się popularnością ze swoimi odpowiednikami zza oceanu, ale i tak nie mamy się czego wstydzić. Pierwsze warki z dodatkiem ryżu powstawały w Tyskim Browarze Książęcym jeszcze w latach 90. XX wieku; zaś piwem, które powstało w ten sposób był Książęcy Pils. Zainspirowani Pilsem tyscy browarnicy opracowali z kolei recepturę Książęcego Jasnego Ryżowego, które po raz pierwszy pojawiło się w ubiegłym roku jako specjalność na sezon letni.

 

Jasne Ryżowe powstało z połączenia słodu jęczmiennego i ryżu. Jasny słód i dodatek greckiego ryżu nadaje nowemu Książęcemu jasną, złocistą barwę. Z kolei wyraźnie zielone aromaty uzyskano dzięki mieszance polskich chmieli – Lubelskiego i Marynki, wykorzystywanych w podstawowym gotowaniu, oraz mieszanki chmieli aromatycznych dodanych na etapie leżakowania. Dzięki tak dobranym chmielom Książęcym Jasnym Ryżowym  bez trudu można wyczuć nuty żywiczne, leśne, zielono-owocowe i cytrusowe. Nowe Książęce zaskakuje długo utrzymującą się, oblepiającą szklankę pianą oraz wytrawnym finiszem. Takie piwo ryżowe to doskonale lekki napój na lato.

PIWO RYŻOWE – Z CZYM SMAKUJE NAJLEPIEJ?

EEksperci piwnej sensoryki zalecają, aby piwo ryżowe serwowane było w wysokim, rozszerzanym ku górze pokalu – czyli takim, jaki widzicie na grafikach okraszających tekst. Tak wyprofilowane szkło uwydatnia jasną barwę pozwala na swobodne uwalnianie się aromatu. Nowe Książęce najlepiej pić schłodzone do temperatury 1-4°C, jednak nie bójmy się eksperymentować. Piwo ryżowe możemy urozmaicić sobie także plasterkiem cytryny, która podkreśli rześkie, owocowe nuty. Orzeźwienie w upalne dni mamy w ten sposób gwarantowane!

Danie z Książęcym Jasnym Ryżowym

Piwo ryżowe nie tylko świetnie sprawdza się jako letni drink, ale także stanowi ciekawe dopełnienie dla wielu potraw kulinarnych. Pora na szybki food-pairing. Z czym najlepiej serwować piwo ryżowe? Trunek ten doskonale sprawdzi się z lekkimi potrawami z owoców morza, rybami i drobiem. Dzięki swojemu orzeźwiającemu charakterowi, świetnie podkreśla również smak kuchni śródziemnomorskiej (Grecja, pamiętacie?) – lekkich sałatek oraz makaronów czy risotto. Do dzieła!