7 września 2015
Historia puszki
Kolejny raz mierzymy się z problemem aluminiowej puszki. Nie będziemy
7 września 2015
Kolejny raz mierzymy się z problemem aluminiowej puszki. Nie będziemy
Kolejny raz mierzymy się z problemem aluminiowej puszki. Nie będziemy jednak ponownie obalać mitu o kropkach na dnie. Chyba już nikt nie wierzy w te brednie? ;) Postaramy się przybliżyć Wam kulisy powstania tego popularnego opakowania.
Żeby zrozumieć powstanie aluminiowego opakowania, musimy sobie zdać sprawę, po co tak właściwie zostało ono wynalezione? Za początek tej historii możemy przyjąć rok 1795. To właśnie wtedy narodziła się potrzeba wynalezienia metody konserwowania żywności dla armii. Francuski rząd z Napoleonem na czele, zaoferował nagrodę 12 000 franków, dla każdego kto upora się z tym problemem. Na rozwiązanie trzeba było poczekać 14 lat, kiedy to Nicolas Appert wynalazł współczesną metodę konserwacji. Jednak pierwszy patent na samo opakowanie, jakim była puszka z ocynowanej blachy uzyskał w 1810 roku Brytyjczyk Peter Durand. W dużym skrócie, tak narodziła się puszka do przechowywania żywności.
Źródło: http://cancentral.com
PIERWSZA PUSZKA PIWA
Piwo musiało długo czekać zanim trafiło do puszki. Pomysł na przechowywanie napojów w ten sposób zrodził się w umyśle Gottfrieda Kruegera, piwowara niemieckiego pochodzenia w 1933 roku w USA. To właśnie on wraz z firmą American Can Co. eksperymentował z powłokami wewnętrznymi, które były odporne na działanie dwutlenku węgla zawartego w piwie i innych napojach gazowanych. Po dopracowaniu swoich puszek American Can Co. dostała patent na linię do rozlewu piwa. Niedługo później, 24 stycznia 1935 roku na rynku pojawiły się pierwsze piwa w puszce – Krueger’s Cream Ale oraz Krueger’s Fines Beer. Co ciekawe, pierwsza puszka piwa na świecie ważyła 100 gramów. Dla porównania, obecne puszki ważą 4 razy mniej. Opakowanie to dotarło na nasz rodzimy rynek dopiero w 1991 roku, kiedy na sklepowych półkach pojawiło się pierwsze polskie piwo w puszce – Okocim.
Źródło: http://www.greenmon.com
PUSZKI OBECNIE
Obecna wersja puszki przeszła przez lata wiele modyfikacji. Ocynowaną blachę zastąpiło aluminium, ścianki stawały się coraz cieńsze, a puszka znacząco straciła na wadze. Została również wyposażona w specjalną zawleczkę, która ułatwiała otwarcie napoju i nie wymagała, żadnych dodatkowych urządzeń. Sama zawleczka, również się zmieniała, a obecnie znana nam wersja została opatentowana w 1974 roku. Na rynku pojawiły się już nawet puszki wielokrotnego użycia oraz takie, które wskazują nam idealną temperaturę do spożycia. Na koniec ciekawostka. W samych Stanach Zjednoczonych zużywa się ponad 130 miliardów puszek rocznie. Aż strach pomyśleć, jakie jest światowe zapotrzebowanie na to opakowanie? :)