12 stycznia 2015
Historia browaru Grolsh oraz piwa, które produkuje
Czasami piwo po prostu się pije, a nieraz popada się
12 stycznia 2015
Czasami piwo po prostu się pije, a nieraz popada się
Czasami piwo po prostu się pije, a nieraz popada się dzięki niemu w nastrój tajemniczej nostalgii za dawnymi wiekami. Popijając sobie Grolscha, spojrzałem na butelkę, obróciłem ją dwa razy w dłoni. I tak zacząłem się zastanawiać, skąd wzięła się nazwa i jaka jest historia piwa, które akurat piję. Diagnoza jest jedna: odchylenie zawodowe.
Śledztwo doprowadziło mnie do miasta Grolle (dziś Groenlo), które w języku holenderskim oznacza „zielony las”.
Źródło: www.grolsch.com
William Neerfeldt w 1615 roku założył w nim własny browar, w którym tworzył w myśl idei „Vakmanschap is meesterschap”, czyli kunszt czyni mistrza! Już niebawem piwny interes stał się biznesem rodzinnym. Córka Neerfeldta wyszła za mąż za Petera Cuypera, który po śmierci założyciela przejął browar. Mistrzem gildii został w 1679 roku i dzięki swojej wiedzy zrewolucjonizował warzenie piwa – dodał drugi rodzaj chmielu.
Źródło: www.grolsch.com
Piwo tworzył z niewątpliwą miłością. Butelka piwa Grolsch jest bardzo charakterystyczna. Zakończona słynnym Swing Topem, powstała w 1897 roku. Theo de Groen, uznany piwowar Grolscha, wymarzył ją sobie: „Moje piwo zasługuje na specjalny rodzaj butelki”. Obecnie piwo Grolsch rozlewane jest w Enschede i jest własnością Royal Grolsch N.V.
Źródło: www.grolsch.com
Najpopularniejszym produktem browaru jest marka Grolsch Premium Lager o mocy 5,0% objętości alkoholu z dodatkiem słodu jęczmiennego, właśnie takie piwo piję. Delikatne słodowe, o zdecydowanej goryczce, o dzięki ci Peterze Cuyper za te dwie odmiany chmielu, które czuć w aromacie! Perliste nagazowanie napawa mnie ochotą na kolejną butelkę.
Źródło: http://cdn.mos.musicradar.com
Nie wiem, czy wiecie, ale piwo Grolsch występuje w Holandii w brązowej butelce. Co ciekawe, ma kilkanaście innych wariantów – od limonkowych po wariant bock! Następnym razem podczas planowania swojego urlopu będę musiał to uwzględnić. ;)
W żywej historii tego piwa należy także uwzględnić patronat nad wieloma nietypowymi akcjami. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej „ukulturalnionych“ piw, bo przełamujące schematy i stawiające na autentyczne doznania. Grolsch interesuje się designem, modą, muzyką, ciekawymi eventami, ogólnie szeroko pojętą sztuką współczesną.
W dzisiejszych czasach Grolsch jest drugim co do wielkości browarem w Holandii zaraz po Heinekenie. Jego główna siedziba nie znajduje się już w Groenlo, ale w Enschede, a piwa, które obecnie są warzone w Grolshu to: Grolsh Premium Lager, Amsterdam Navigator, Amsterdam Maximator. W 2008 Royal Grolsh N.V. został wykupiony przez SABMiller za kwotę 816 milionów euro.
W wolnej chwili zajrzyjcie na stronę http://canvas.grolsch.com/ i sami się o tym przekonajcie. A jeśli jesteście lokalnymi patriotami, zapraszamy na polską scenę kulturalną: http://www.zagrolschkultury.pl/