Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

30 maja 2016

Gorące piwa z zimnych miejsc

Co można robić na Północy oprócz karmienia fiordów? My polecamy spróbować doskonałych piw, których tam nie brakuje!

0

Za oknem robi się coraz cieplej, proponujemy Wam zatem coś na ochłodę. Poczujcie się jak wikingowie i wyobraźcie sobie, że siadać na ośnieżonym fiordzie z ulubionym piwem w dłoni. Zabieramy Was w podróż po piwach Północy!

ZWARZONY FIN

Od razu uspakajamy – paszporty proszę zostawić w domu. Pierwszy przystanek to fińskie Sahti, czyli rodzaj tradycyjnego piwa tworzonego ze zbóż słodowanych i surowych. Co ciekawe jednym ze składników jest również chleb poddany fermentacji. W ogóle fermentacja to ciekawy temat, bo to piwo trafia do niej bez uprzedniego warzenia. Sahti ma ciemną barwę, średnią zawartość alkoholu i jest popularne także poza granicami Skandynawii o czym może świadczyć popularność rodzimego „Końca Świata” – sahti z kontraktowego browaru Pinta.

Fińskie Sahti

Źródło: https://pl.wikipedia.org

ESKIMOSCY BROWARNICY

Ciekawostka
18 000 złotych zapłacił na aukcji kolekcjoner za butelkę angielskiego piwa przygotowanego na ekspedycję polarną 140 lat temu. Polarnicy zapomnieli jej zabrać ze sobą na statek, a teraz przypomniał sobie o niej ktoś, kto zrobił niezły interes.

Entuzjaści piwa z Grenlandii nie chcą być gorsi od swoich znajomych z innych stron świata. Dlatego stworzyli pierwsze na świecie piwo, wykorzystujące wodę z topniejącego lodu (którego mają, jak lodu). Woda ta ma być wyjątkowo czysta, wolna od minerałów i zanieczyszczeń. Nazwa delikatnego, butelkowanego w Niemczech i sprzedawanego w Dani Narsaq, pochodzi od miejscowości, w której powstaje. Browar mieści się 600 km na południe od Koła Podbiegunowego, dlatego niewielu udało się spróbować tego piwa u źródła.

Browar z Grenlandii

Źródło: http://www.narsaq.dk

VIKING Z WYSPY

Ciekawostka
Na Odyna, my też mamy swojego Vikinga! Browar Setka zaprezentował w styczniu 2015 Viking Pils. To pasteryzowane, niefiltrowane piwo stworzone z 5 słodów, browarnicy polecają spożywać z charakterystycznych rogów, z których znani byli wikingowie.

Choć trudno w to uwierzyć, na tak małej wyspie jak Islandia działa szereg browarów. Najpopularniejszym (ma pond 30% udziałów w rynku) jest piwo Wiking, produkowane w północnej części wyspy od 1939 r. Koneserzy doceniają ten lager za wyjątkowo delikatny smak gaszący pragnienie w gorące dni.

Wyspa piwem płynąca

Źródło: http://www.thedgdc.com