27 czerwca 2016
German Lager
Niemcy słyną z wysokiej jakości swoich produktów. Czy niemieckie lagery są równie dobre, co niemieckie samochody? Bierzemy pod lupę styl German Lager.
27 czerwca 2016
Niemcy słyną z wysokiej jakości swoich produktów. Czy niemieckie lagery są równie dobre, co niemieckie samochody? Bierzemy pod lupę styl German Lager.
German Lager to bardzo pojemne określenie. Nie odnosi się do jednego konkretnego stylu, a jedynie narzuca pewne ramy, w których wybrane gatunki się mieszczą. Poznajmy je wszystkie! ;)
Dobry lager nie musi pochodzić z Niemiec, ale to właśnie tam jego odmiany są szczególnie popularne. Znajdziemy różne warianty niemieckiego lagera, a każdy z nich zaskoczy Was swoją odmiennością. Zaliczymy do nich koźlaki, piwo marcowe oraz dymione, a nawet Dortmundery. Każdy z nich możemy nazwać German Lagerem, ale nie każdy z nich będzie smakował podobnie. Przyjrzyjmy się bliżej tej różnorodności i poznajmy wszystkie piwa spod znaku niemieckiego lagera.
Inaczej mówiąc piwo wędzone lub dymione. Swój unikalny smak i aromat zawdzięcza niemieckim wędzonym słodom użytym podczas warzenia. Styl ten wywodzi się z bawarskiego miasteczka Bamberg. Na pierwszy plan wysuwają się wędzone aromaty wyczuwalne również w smaku. Goryczka schodzi na dalszy plan.
Źródło: http://www.eurosaga.com
Twórcą tego unikatowego stylu jest Anton Dreher. Delikatnie słodowe, lekko wytrawne. Obecne piwa w tym stylu odbiegają od oryginału, za sprawą niechcianych dodatków. Słód wiedeński odgrywa tu ważną rolę i stanowi podstawę tego stylu.
Dzieli się na Munich Helles oraz Munich Dunkel. Pierwotni konkurenci ówczesnych pilsnerów. Oba style wywodzą się z Monachium z browaru Spaten oraz charakteryzują się słodowymi nutami z wyczuwalną goryczką.
Źródło: https://pl.pinterest.com
Charakteryzuje się ciemną barwą. Aromat zdominowany jest prze czekoladę, kawę i karmel. Pochodzi z okolic Turyngii i Frankonii. Często określane jest jako odmiana wyżej opisanego stylu Munich Dunkel.
Piwo marcowe warzone na początku wiosny. Dawniej ciemne i mocno goryczkowe piwo. Obecnie straciło na mocy i barwie. Więcej na jego temat dowiecie się w naszym wpisie.
Źródło: http://cdn6.bigcommerce.com
Tradycyjny koźlak powinien być Wam doskonale znany. Więcej na temat rogatej części niemieckich lagerów przeczytacie w oddzielnym artykule.
Cechą szczególną jest wyczuwalny niemiecki chmiel oraz zbalansowany smak. To rześkie piwo tradycyjnie było warzone w okolicach Dortmundu. Niestety obecnie styl jest rzadko warzony.