11 stycznia 2014
Degustacja Piwa
Jeśli uważnie śledzicie co się dziej na naszej stronie, to
11 stycznia 2014
Jeśli uważnie śledzicie co się dziej na naszej stronie, to
Jeśli uważnie śledzicie co się dziej na naszej stronie, to na pewno wiecie, że podanie piwa to prosta sprawa. Rodzaj szkła oraz sposób nalewania macie już opanowany? Z otwarciem piwa, nawet bez otwieracza też sobie radzicie? Przyszedł czas na degustację!
Już na samym początku mamy dobrą wiadomość. Degustowane piwo możemy, a nawet musimy przełknąć, a nie jak w przypadku wina wypluć. Jednak zaznaczamy, że degustacja nie ma dużo wspólnego ze zwykłym piciem.
WZROK
Po przelaniu do odpowiedniego naczynia – najlepszy będzie pokal zwężający się ku górze – warto przyjrzeć się dobrze piwku, które mamy zamiar degustować. Za pomocą wzroku możemy ocenić pienistość, klarowność oraz barwę, która podkreśla walory smakowe piwa.
DOTYK
Nie! Nie wsadzamy paluchów do piwa! Za pomocą zmysłu dotyku jesteśmy w stanie ocenić temperaturę. Jak już pewnie wiecie, ma ona znaczący wpływ na smak, zapach oraz nagazowanie.
WĘCH
Wąchamy piwo doceniając wydobywające się aromaty. Nie wkładajmy od razu nosa w pokal! Na początku piwo wąchamy z odległości około 15 cm od naczynia. Pozwoli to nam poczuć nuty ziół i owoców. Dopiero teraz możemy zbliżyć nos do dolnej krawędzi naczynia i wciągamy powietrze krótkimi energicznymi “wąchnięciami”. Tu poczujemy całkiem inne nuty zapachowe, takie jak karmel, miód czy wanilię.
SŁUCH
Jeszcze nie pijemy! Wysłuchajmy co ma do powiedzenia nam nasze piwo. Za pomocą słuchu ocenimy musujące nagazowanie oraz pękające pęcherzyki piany. Podkreślają one orzeźwiające właściwości piwa i idealnie gaszą nasze pragnienie.
SMAK
Teraz nadchodzi najlepsze, czyli smak złocistego trunku. Bierzemy łyk piwa, ale nie przełykamy od razu, tylko czekamy aż smak się rozejdzie. Skupiamy się na wyczuwalnej słodyczy, która przechodzi po pewnym czasie w goryczkę. Ta zostaje wyczuwalna jeszcze przez chwilę po przełknięciu. Dobrze uwarzone piwo będzie miało idealny balans, czyli złamanie słodyczy innym smakiem, najczęściej goryczką. Z każdym łykiem smak powinien się od siebie różnić.
JAK TO ROBIĄ ZAWODOWCY?
Doświadczony degustator piwa jest w stanie rozpoznać bardzo wiele substancji w piwie i odpowiednio je skalować. Na tej podstawie potrafi określić np. wiek i rodzaj piwa oraz to czy drożdże podczas fermentacji były odpowiedni natlenione.
Jednak, żeby osiągną taki poziom, długa droga przed nami. Nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić do ćwiczeń! :)