22 maja 2017
Co pije się w Europie Środkowo-Wschodniej?
Zobaczcie, jakie piwa smakują naszym sąsiadom!
22 maja 2017
Zobaczcie, jakie piwa smakują naszym sąsiadom!
Europejczycy zwyciężają w światowych rankingach, jeśli chodzi o konsumpcję piwa przypadającą na jednego mieszkańca. Jednak nasze upodobania piwne są zróżnicowane. Piwni turyści w każdym kraju mogą raczyć swoje podniebienia różnymi smakami. Chcielibyśmy zaprosić Was na piwną wyprawę do Europy Środkowo-Wschodniej. Przekonajcie się, co najbardziej smakuje jej mieszkańcom!
Kultura piwna Czech jest nieodłączną częścią narodowego dziedzictwa. To stąd pochodzi pierwsze na świecie złociste piwo będące absolutną ikoną piwną i dające początek wszystkim pilznerom – Pilsner Urquell. Warzony od 1842 roku według niezmiennej receptury, swoją nazwę zawdzięcza miastu, z którego pochodzi – Pilzna. Trunek ten poznacie po charakterystycznym, pełnym i zrównoważonym smaku, przywodzącym na myśl ziemisty aromat świeżego chleba zmieszanego z nutą chmielu.
źródło: http://www.magazin.emerck/de
Słowacy są wyjątkowo lojalnym narodem, jeśli chodzi o konsumpcję lokalnego piwa. Jednocześnie kultura piwna jest tu stosunkowo młoda (tak naprawdę duże, nowoczesne browary powstały tu z inicjatywy władz komunistycznych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku). Najsłynniejszą marką (obok Zlatego Bažanta) jest Topvar. My polecamy Topvar Tmavé-Marina – słodkiego Stouta, w którego zapachu dominuje karmel i słód, z nutą chmielu i ziół.
źródło: https://www.aktuality.sk
Węgry kojarzą się raczej z winem, choć kultura piwna w ciągu ostatnich lat nabiera coraz większego znaczenia. Pierwszy komercyjny browar zbudowano na Węgrzech w połowie XIX w. w Budapeszcie. Kilkanaście lat później Anton Dreher stworzył trunek, który do dziś cieszy się największą popularnością w kraju – piwo Dreher w stylu wiedeńskiego lagera. Kultowe, węgierskie piwo ma słodki, słodowy smak, w którym wyczuć można nutę chmielu i dyskretną gorycz.
źródło: https://pl.pinterest.com
źródło: https://en.wikipedia.org
Wzmianki o piwie serwowanym w trakcie ważnych uroczystości znajdziemy już w kronikach Galla Anonima. Jednak produkcja piwa na skalę przemysłową rozpoczęła się tu na dobre w XIX wieku. Dziś Polska znajduje się w światowej czołówce pod względem spożycia piwa na jednego mieszkańca. Rośnie nie tylko rzesza smakoszy piwa, ale również birofilów, czyli osób, dla których istotna jest także wiedza o bogatej historii browarnictwa i kulturze piwnej. Wśród najpopularniejszych marek można wymienić m.in. Lecha, warzonego w Polsce od 1956 roku. To typowy pilzner o gładkim, słodowym smaku.
UKRAINA – KOSZTOWANIE PO LWOWSKU
Polacy mają sentyment do Lwowa. Miasto leżało bowiem przez kilkaset lat w granicach naszego kraju. Odwiedzając Lwów, warto skosztować wyrobów pochodzących z najstarszego ukraińskiego browaru. Browar Lwowski, bo o nim mowa, został założony w 1715 roku przez zakon jezuitów. Najsłynniejszy lokalny wyrób – jasny lager Lwowskie 1715 – nie zmienił swojej receptury od przeszło 300 lat. Warzony wyłącznie na naturalnych składnikach charakteryzuje się smakiem, w którym wyczuć można nutę słodu i aromatycznego chmielu.
źródło: http://www.beerlog.ru
Poza wymienionymi państwami, w Europie Środkowo-Wschodniej warto również odwiedzić piwny szlak państw nadbałtyckich. Litwa słynie z pszeniczno-jęczmiennego piwa Švyturys, na Łotwie warto skosztować wiedeńskiego lagera Lāčplēsis, zaś będąc w Estonii, z pewnością usłyszycie o najsłynniejszym i jednym z najstarszych w tym kraju piwie – Saku Kuld.
A jak z Waszymi typami środkowo-europejskimi? Czy macie swoje ulubione smaki z tego regionu, po które zawsze sięgacie, będąc w danym kraju?