25 sierpnia 2014
Bierzemy pod lupę styl India Pale Ale
Wyraźna goryczka i owocowe aromaty to wizytówka stylu India Pale
25 sierpnia 2014
Wyraźna goryczka i owocowe aromaty to wizytówka stylu India Pale
Wyraźna goryczka i owocowe aromaty to wizytówka stylu India Pale Ale. Kto próbował, wie, o co chodzi, kto nie – niech czyta i gna do sklepu! Prześwietlamy India Pale Ale.
POWSTANIE
Narodziny stylu India Pale Ale datuje się na początek XIX wieku, czyli jakiś czas przed powstaniem lodówek i pasteryzacji. To bardzo ważna kwestia z punktu widzenia tego stylu. Brytyjczycy, którzy wysyłali swoje piwo do Indii, gdzie stacjonowało ich wojsko, musieli znaleźć sposób na jego dostarczenie.
Głównym problemem był fakt, że podczas długiej podróży przez ocean trunek szybko się psuł. Jedynymi broniami w walce przeciwko złym bakteriom powodującym skwaszenie piwa były alkohol i chmiel. Zwiększenie ich zawartości poskutkowało dłuższym czasem przydatności. Na tyle długim, aby spokojnie przetrwać wyprawę do Indii. Kolejnym plusem tego zabiegu był wyjątkowy smak piwa, którego specjalna receptura dała początek stylu IPA. :)
CHARAKTERYSTYKA
Historię odstawiamy na bok i sprawdzamy, co jeszcze może nam zaoferować India Pale Ale. Tak w skrócie: jest to piwo górnej fermentacji charakteryzujące się silną goryczką i większą zawartością alkoholu niż zwykłe pale ale. Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji skosztować IPA, przestrzegamy – po spróbowaniu nie będziecie chcieli pić niczego innego. ;)
Jak już jesteśmy przy IPA, to zachęcamy również do degustacji pochodnych stylów: Black IPA oraz Double IPA. Ten pierwszy, jak łatwo się domyślić, to piwo ciemne. Połączenie wysokiej zawartości chmielu oraz ciemnych słodów. Double IPA charakteryzuje się wysoką zawartością alkoholu, oscylującą w granicach 7,5-10%. Goryczka również na bardzo wysokim poziomie. Nie ma na co czekać, trzeba próbować. :)
IPA CORAZ POPULARNIEJSZA
Dzięki rozwojowi browarów rzemieślniczych, które bardzo chętnie warzą piwo właśnie w tym stylu, IPA jest stosunkowo łatwo dostępna. Oczywiście, upłynie jeszcze wiele czasu, zanim ujrzymy ten styl na półkach hipermarketów. Na szczęście, powstaje coraz więcej sklepów, które oferują bardzo szeroki wachlarz piw z browarów rzemieślniczych. Bez trudu odnajdziecie tam np. Rowing Jack’a z Alebrowaru lub Atak Chmielu z Pinty. Dajcie znać, jak Wam smakuje India Pale Ale! :)
Źródło: natemat.pl