Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

2 listopada 2015

Białe kruki światowego piwowarstwa

W piwnym świecie są piwa lepsze i gorsze, te popularne…

0

W piwnym świecie są piwa lepsze i gorsze, te popularne i te niszowe. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi. Poznajcie piwne rarytasy, które znikają z półek szybciej, niż się na nich pojawiają.

NASZE PODWÓRKO

Na wstępie zaznaczamy, że nie wszyscy zgodzą się z naszym wyborem. Niektóre z podanych piw dla jednych mogą być dostępne w każdej chwili, dla innych nieosiągalne. My do tego tematu podchodzimy bardzo subiektywnie i opisujemy nasze przygody z poszukiwaniami piwnych unikatów. Jeszcze dwa lata temu, taki Pacyfik z Artezana był dostępny tylko  „z kija”, a beczka schodziła w ciągu kilku godzin. Obecnie jest dostępny w butelce i nie ma większych problemów z jego nabyciem. Podobnie sprawa się miała z Ciechanem Grand Prix. Pierwsza warka rozeszła się w ekspresowym tempie.

Białym krukiem na naszym rodzimym podwórku jest Hades Gone Wild z browaru Olimp. Specjalna wersja Hadesa leżakowanego w beczce po czerwonym winie została rozlana do 580 butelek. Każda ponumerowana. Na sklepowych półkach nie zdążyła się nawet ogrzać. ;)  Dziś, rok po premierze jej zdobycie jest jeszcze trudniejsze. Kto zgodzi się odsprzedać taki rarytas? Ile butelek zostało odłożonych do piwniczki, a ile zostało skonsumowanych od razu? Tego nie wiemy, ale jeśli jesteście w posiadaniu tego piwa, to macie prawdziwego białego kruka w swojej kolekcji. :)

polski biały kruk – Hades Gone Wild

Źródło: https://browarolimp.files.wordpress.com

SKALA ŚWIATOWA

Jakie są światowe białe kruki? Tu wybór oczywiście jest dużo większy, ale postaramy się troszkę przybliżyć Wam temat. Jedną z perełek jest potrójna IPA

Pliny the Younger z browaru Russian River. Jest dostępna tylko przez dwa tygodnie od premiery, która odbywa się w pierwszy piątek lutego. Można ją kupić wyłącznie w pubach w okolicach Santa Rosa w Kalifornii. Nie przeszkodziło to w zdobyciu pierwszego miejsca w rankingu ratebeer.com wśród imperialnych IPA.  Pozostając przy tym stylu, nie sposób nie wspomnieć o Heady Topper z browaru The Alchemist. Przez długi czas było to najlepsze piwo według portalu BeerAdvocate. Obecnie zajmuje piąte miejsce w rankingu. ;)

Heady Topper – najlepszy z najlepszych

Źródło: http://www.boston.com

GDZIE ZDOBYĆ?

Wraz z rozwojem i popularyzacją kultury picia piwa, powstaje coraz więcej specjalistycznych sklepów, które coraz częściej sięgają po piwa z dalekich zakątków świata. Jakieś kilka lat temu zdobycie jakiegokolwiek piwa z browaru Mikkeller czy Rogue graniczyło z cudem. Obecnie znamy kilka sklepów gdzie takie Beer Geek Breakfast powoli zbiera kurz. :) Gdyby nie cena 30 zł za butelkę, pewnie szybko by zniknęło. Nie zmienia to faktu, że wchodząc do takiego piwnego sklepu naprawdę jest w czym wybierać. Ostatnio widzieliśmy nawet  piwo z browaru AleSmith w cenie około 50 zł… :D

Śniadanie Beer Geeka

Źródło: http://shop.mikkeller.dk