20 czerwca 2016
Barrel aged – co to jest?
Barrel Aged. Taki napis coraz częściej możemy spotkać na butelkach niekoniecznie widząc co dokładnie oznacza. Sprawdźmy, co się za tym kryje!
20 czerwca 2016
Barrel Aged. Taki napis coraz częściej możemy spotkać na butelkach niekoniecznie widząc co dokładnie oznacza. Sprawdźmy, co się za tym kryje!
Dziś zabierzemy się za piwa Barrel Aged. Zobaczymy czym różnią się od zwykłych piw i jak powstają. Jeśli lubicie mocne i zdecydowane smaki, koniecznie przeczytajcie do końca!
Piwa z gatunku Barrel Aged nie byłoby, gdyby nie drewniane beczki i cierpliwość piwowarów. Co wyróżnia ten gatunek spośród innych? Na pewno będą to niepowtarzalne aromaty uwalniane wraz ze wzrostem temperatury, ale do degustacji jeszcze wrócimy. Zajmijmy się samym warzeniem, a raczej leżakowaniem. To właśnie ten ostatni proces nadaje piwu wyjątkowy charakter. Barrel Aged zawdzięcza go dojrzewaniu w drewnianych beczkach, w których wcześniej trzymano inny trunek, np. wino, burbon czy whisky. Dzięki temu zabiegowi piwo „nasiąka” charakterystycznym aromatem mocnych trunków oraz samej drewnianej beczki. Efekty są niepowtarzalne.
Większość piw spod znaku Barrel Aged jest uwarzonych w stylach bardzo mocnych. Nie jest to przypadek. Mocne piwo dużo lepiej znosi długie leżakowanie, które może trwać od kilku miesięcy, do kliku lat. Brak pośpiechu jest jak najbardziej wskazany. Piwo w tym czasie zdąży się ułożyć i nabierze wyjątkowego aromatu. Takie piwo doskonale się również nadaje do leżakowania już po rozlaniu do butelki. Rozważcie taką opcję. Odłożenie degustacji w czasie może wyjść na plus. Z tym piwem jest jak z winem. Im starsze, tym lepsze.
Jak wcześniej pisaliśmy, poszukiwania piwa Barrel Aged nie powinny przysporzyć Wam problemu. Na sklepowych półkach jest ich od groma. My możemy Wam polecić WRCLW z browaru Stu Mostów. Żytni Russian Imperial Stout w wersji Barrel Aged, stosunkowo niedawno miał swoją premierę, ale na pewno będzie to trafiony wybór. Podczas degustacji bardzo ważna jest odpowiednia temperatura podania. Mocne piwa nie lubią zbyt niskich temperatur. Dopiero po ogrzaniu uwalniają pełny bukiet aromatyczny. Pochwalcie się w komentarzach swoimi doznaniami!
Źródło: whiskeytangoglobetrot.com