Smak słodki wcale nie jest łatwy w opisie sensoryzcnym, a to za sprawą zjawiska nazywanego wąchaniem retronosowym. Polega ono na tym, że pijąc np. piwo czujemy zapachy od wewnątrz jamy ustnej. Umiejscowienie doznań aromatycznych sprawia, że większość słodkich zapachów nazywamy słodkim smakiem. Miód, karmel, toffi czy owoce to zapachowe cechy, które silnie oddziałują na zmysł smaku. Dlatego też tylko wytrawny kiper potrafi świadomie rozróżnić te odczucia i ocenić oddzielnie smak i zapach. Dodatkowo smak słodki w piwie może przybierać różne formy, od ulotnej słodyczy pszennego pieczywa poprzez wyraźną, syropową aż po lepką i kleistą słodycz obecną w porterach bałtyckich i potrójnych koźlakach. W zupełnie inny sposób wyczuwana jest słodycz pochodząca od sztucznych substancji słodzących – nie sposób pomylić piekących i metalicznych posmaków słodzików z naturalną cukrową słodyczą.
i bezpieczeństwo danych
Stosujemy pliki cookies, aby nasze strona pozostała niezawodna i bezpieczna, a także w celu personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych oraz do analizy odwiedzin strony. W tych celach zbieramy dane o użytkownikach, ich zachowaniach oraz urządzeniach. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny możemy udostępnić naszym partnerom wspierającym nas w mediach społecznościowych, reklamie i analizie, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im dostarczyłeś lub które zgromadzili podczas korzystania z ich usług.
Poprzez kliknięcie „Akceptuj wszystko” zgadzasz się na używanie przez nas wszystkich plików cookies wskazanych w Polityce Prywatności. Wybierz “Dostosuj” aby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać opcjami.Możesz dostosować swoje preferencje w każdym momencie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.