Jeden z czynników stanowiących ryzyko w obiektywnej ocenie piwa. Zarówno konsumenci, jak i profesjonalni degustatorzy ulegają zjawisku zafałszowania oceny w wyniku silnego kontrastu pomiędzy jakością a cechami wyróżniającymi poszczególne próby. Np. w szeregu ocenianych piw bardzo gorzkich, piwo trochę mniej gorzkie jest z reguły oceniane jako zdecydowanie słodkie. W szeregu piw niskiej jakości, piwo trochę lepsze bywa oceniane dużo wyżej niż zostałoby ocenione w innym zestawie prób. Efekt ten występuje również w przypadku barwy, jakości opakowania, pienistości piwa etc. Uniknąć go można, dobierając do oceny piwa o wyrównanych parametrach i starając się ich nie mieszać z próbami mogącymi znacznie odbiegać od reszty pod kątem ww. cech.
i bezpieczeństwo danych
Stosujemy pliki cookies, aby nasze strona pozostała niezawodna i bezpieczna, a także w celu personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych oraz do analizy odwiedzin strony. W tych celach zbieramy dane o użytkownikach, ich zachowaniach oraz urządzeniach. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny możemy udostępnić naszym partnerom wspierającym nas w mediach społecznościowych, reklamie i analizie, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im dostarczyłeś lub które zgromadzili podczas korzystania z ich usług.
Poprzez kliknięcie „Akceptuj wszystko” zgadzasz się na używanie przez nas wszystkich plików cookies wskazanych w Polityce Prywatności. Wybierz “Dostosuj” aby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać opcjami.Możesz dostosować swoje preferencje w każdym momencie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.