Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
0

estry

Grupa związków chemicznych naturalnie tworzonych w piwie w procesie fermentacji alkoholowej. Z reguły charakteryzują się silnym aromatem często kojarzonym z takimi zapachami jak kwiatowy, owocowy, alkoholowy. Estry dominujące w bukiecie zapachowym piwa to octan izoamylu, octan etylu i kapronian etylu. Związki te występując w odpowiednim natężeniu, komponują się z pozostałymi częściami bukietu, pozytywnie wpływając na sensoryczna jakość piwa. Tworzone są przez drożdże podczas fermentacji alkoholowej.

 

Zawartość estrów uzależniona jest od rasy drożdży i warunków fermentacji (temperatura, ciśnienie, rodzaj tanków fermentacyjnych, rodzaj fermentacji).

Kapronian etylu powstaje w dużych stężeniach w przypadku zastosowania nieodpowiedniego napowietrzania. Wykorzystywane drożdże cechują się wówczas obniżoną żywotnością.

Kompozycja octanu etylu, octanu izoamylu tworzy bukiet większości europejskich piw typu lager.

Do grupy estrów należy także oktanian amylu, którego zapach określany jest jako mydlany. Związek ten nie jest tworzony naturalnie podczas warzenia piwa, może się jednak pojawić na drodze zakażenia piwa detergentami używanymi w browarze. Traktowany jako cecha negatywna.

 

Estry są źródłem przyjemnych, owocowo-kwiatowych aromatów i najważniejszymi składnikami bukietu piwa. Zbyt duża ich zawartość może być powodem nieprzyjemnego, gorzko-owocowego smaku piwa. Zawartość estrów wzrasta podczas intensywnej fermentacji. W piwie znajduje się około 60 różnych rodzajów związków estrowych. Ich nasycenie zależy od rodzaju piwa. Piwa górnej fermentacji zawierają ich więcej niż piwa fermentacji dolnej. Połowę ogólnej zawartości estrów w piwie stanowią octan etylu i octan izoamylu.